Platí to zejména od podzimu, když v lesích a na polích začne ubývat potravy. V tu chvíli se zahrady s rozmanitým sortimentem dřevin promění v cenný životní prostor pro čtyři asi nejznámější zástupce rodiny pěnkav: stehlíka obecného (Carduelis carduelis), pěnkavu obecnou (Fringilla coelebs), pěnkavu jikavce (Fringilla montifringilla) a zvonka zeleného (Carduelis chloris). Ti se po celý rok živí převážně plody a semeny – a obojího je na podzim dostatek hlavně v přírodně pojatých zahradách.
Čím potěšíte na zahradě stehlíky
Stehlíky potěšíte, když po odkvětu nezastřihnete bodláky. Špičatým zobáčkem z nich šikovně dolují drobná semena. Jako většina pěnkavovitých ptáků mají stehlíci rádi společnost a ve skupinách často přilétají i na krmítko. Díky mírným teplotám u nás stále častěji tráví celou zimu.
Pěnkavy jikavce k nám lákají bukvice
Stejně půvabní jsou samečci pěnkav. I oni se v zahradách objevují po celý rok, na rozdíl od samiček, které chladné roční období většinou tráví na slunném jihu. Na jaře je vítají zpátky nepřeslechnutelné koncerty samečků. Jejich oblíbenou potravou jsou bukvice. Ty na podzim lákají do našich zeměpisných šířek i pěnkavu jikavce z dalekého skandinávského severu. V letech mimořádně bohatých na bukvice se tak na vhodných místech shromažďují až desetitisícová hejna těchto oranžovohnědých pěnkav.
Místo k pití nebo koupání potřebují ptáci i mimo vegetační sezonu.
Foto: Shutterstock
Družní zvonci rádi okupují krmítka
V zahradě se nikdy nebudete nudit se zvonky. Nápadní ptáčci mají mimořádnou výdrž na krmítku a s požitkem louskají jedno slunečnicové semínko za druhým. Když se krmítko příliš zaplní, nezřídka rozpoutávají šarvátky. A díky své barvě přinesou do korun stromů dokonce i trochu svěží zeleně.
Jak pomoct pěnkavám při stavbě hnízda
Hnízdní podpora pro příslušníky čeledi pěnkavovitých vypadá trochu jinak než běžné ptačí budky, protože tito ptáci hnízdí volně. To znamená, že hnízda nestavějí v dutinách nebo výklencích a vejce kladou do otevřených hnízd.
Při hledání a stavbě hnízda je můžete podpořit vlastnoručně vyrobenými hnízdními kapsami. Použijte k tomu větve borovice nebo kručinky; jedlové nebo smrkové větve příliš rychle opadají. Asi osm větví (o délce asi 80 cm) přivažte na chráněnou stranu kmene na dvou místech tak, aby vznikla dutina. U pěnkavovitých mají mimochodem většinou stavbu hnízda na starosti samičky, samec pak pomáhá při odchování potomstva.
Všechny pěnkavovité potěší plné krmítko
Nejen v zimě potěší pěvce v zahradě krmítko. Zvláště během hnízdění na jaře se rodiče neobejdou bez energeticky bohaté potravy, kterou však v přírodě nalézají obtížněji než dříve. Ideální jsou celoročně nabízené zásobníky s potravou, v kterých semena zůstávají čistá a suchá.
Pěnkavovití ptáci mají v oblibě zejména slunečnicová a další semena. Zvonci a stehlíci se na krmítkách zdržují dlouho, pěnkavy semena rády zobou ze země. Drobné šarvátky se zástupci stejného druhu, ale i s dalšími návštěvníky krmítka nejsou zejména u zvonků vzácné.
Nezapomeňte na bazén i pítko, a to i v zimě
Ptačí pítka jsou oblíbená jako místo k pití i koupání, a to i v zimě. Důležité je každodenní čištění a výměna vody, protože choroboplodné zárodky u zvonků před několika lety vyvolaly masový úhyn. Nezamrzlou vodu v pítku udrží hřbitovní svíčka umístěná pod pítkem.