Nejčastěji se setkáváme s vosou obecnou a sršní obecnou. Většina z nás zná vlastně jenom tyto druhy. Oba patří ke společensky žijícím druhům, kterých je zhruba necelých 70, zatímco samotářských druhů je přes 75 tisíc. Žihadlem přitom bodá jen jedno procento všech druhů vos.
Výstražné zbarvení vos budí respekt. A to je dobře. Vosy na člověka útočí obvykle jen v ohrožení.
Vosy opylují květy a živí se obtížným hmyzem
Důvodem naší nevraživosti vůči vosám je tedy možná neznalost. Kolik lidí například ví, že vosy jsou stejně užitečné jako včely? Květy přece opylují stejně jako ony. Je pravda, že nevyrábějí med, ale zase se živí hmyzem, kterým je na obtíž nám i rostlinám – regulují tak škůdce a příp. přenašeče chorob a udržují v přírodě rovnováhu.
Člověka vosy běžně neobtěžují. Láká je však vůně jídla, pití, parfému... Dospělé vosy se živí nektarem, mají rády sladké, a proto je přitahuje zralé ovoce, džus nebo zmrzlina. Larvy vos se ale živí hmyzem. Vosí dělnice pro ně vytrvale loví mouchy a housenky, které pak nosí po kouskách do hnízda. O jejich užitečnosti tudíž není pochyb.
Každé vosí hnízdo na konci sezony zaniká
Vosa obecná patří k nejznámější sociálně žijící vose. Hnízdo si buduje v podzemí nebo různých dutinách na stromech, ale i v kůlnách či domech. Zimu přečkává pouze oplodněná královna (velká necelé 2 cm). Na jaře začne stavět z rozkousaného dřeva a slin kulovité hnízdo, které vypadá jako z papíru. Do hnízda klade vajíčka a krmí vylíhlé larvy, z nichž vzniknou první dělnice (velké necelých 1,5 cm). Ty následně přebírají stavbu hnízda i krmení dalších larev, takže královna už jen klade vajíčka.
Během sezony se v jednom hnízdě mohou vylíhnout tisíce dělnic. Koncem léta či začátkem podzimu se vylíhne i nová pohlavní generace. Samečci oplodní mladé královny a oplozené samičky si najdou úkryt k přezimování. S nástupem zimy se společenstvo vos rozpadá, stará královna umírá a postupně dožívají i dělnice.
Nemávejte rukama, vosa přiletí a zase odletí
Běžně vosa na člověka zaútočí pouze v případě, kdy se cítí ohrožená. Nemávejte proto kolem sebe rukama – vosa přiletí a zase odletí. Zbytečně je také nelákejte nedopitou limonádou, nesnězeným jídlem atp.
Co si však počít, máte-li na zahradě vosí hnízdo? Když teď víte, že každé hnízdo vos s koncem sezony zaniká, zkuste to s ním vydržet. V zimě pak dané místo či dutinu zabezpečte tak, aby si v něm na jaře mladá vosí královna nemohla založit hnízdo nové.