Podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků jsou stromky na našem trhu pěstované převážně na speciálních plantážích. Při nákupu od českého pěstitele máte jistotu, že byl stromek vypěstován na plantáži v České republice. Na výběr máte zpravidla i z vícero druhů.
Vánoční stromky prodávané před obchodními kolosy a hobbymarkety, které nabízejí obvykle jen jeden druh stromků (obvykle opatřený etiketou zahraničních pěstitelů). Tyto stromky jsou podle Sdružení pěstitelů často řezané už v říjnu a jde o nadprodukci v kvalitě, ve které by se ve své domovině neprodaly.
Přírodní, nebo umělý?
V České republice sice není zjištěno, kolik lidí používá stromek přírodní a kolik umělý, ale v Německu má umělý stromek stále méně lidí a jejich podíl brzy klesne na 5 %. Podle odborníků je to dáno jednak tradicí, a také dobrou životní úrovní obyvatel.
Stále ještě váháte, jestli nepořídit umělý stromek? Podle testů vypracovaných na Vídeňské univerzitě bylo zjištěno, že k výrobě jednoho umělého stromku je spotřebováno tolik kyslíku, kolik vyprodukuje několik set živých vánočních stromků po celou dobu svého růstu. Argument některých lidí, že mají umělý stromek, a tím chrání životní prostředí, je tedy zcela mylný.
Jak se stromky pěstují
Vánoční stromky se pěstují ze semene. První 2 až 4 roky rostou ve školkách, potom se přesadí na plantáže, přičemž délka růstu je u každého druhu jiná. Zatímco jedli kavkazské trvá růst do výšky 180 cm 10–15 let, smrku pichlavému 10–13 let a smrku ztepilému 9–10 let, tak borovici černé “jen” 8–9 let.
Během pěstování se stromky hnojí, ošetřují proti plevelům a tvarují střihem a vyvazováním. Na plantáži poskytují úkryt drobnému ptactvu, hmyzu a jiným drobným živočichům a produkují životadárný kyslík. A my jim fandíme :)