Každý je zná, stal se z nich trend a neobejde se bez nich žádná přírodní zahrada. Řeč je o hotelech a domečcích určených pro užitečný hmyz, zvláště včelky samotářky. Zakoupit je můžete v každé zahrádkářsky zaměřené prodejně, vyrobit si je můžete ovšem i sami. Některé nabízené domky jsou však vytvořeny spíše s ohledem na jejich design a atraktivní vzhled. Jakých chyb se tedy při nákupu nebo tvorbě včelích domečků vyvarovat?
Hmyzí domek a vhodný materiál
Dutinové cihly, šišky jehličnatých dřevin, volné dřevo, prázdné ulity, pomačkané duté stonky rákosu... To všechno vypadá v barevně natřeném domku pěkně, ale hmyz se v tom nezabydlí. Nenechte se však odradit – zakopaný pes je ve volbě správného materiálu.
Cihla z pálené hlíny pro různé druhy samotářek – kdo ví, kde ji sehnat?
Foto: Shutterstock
- Tvrdé dřevo – k výplni hmyzího domku používejte vždy jen tvrdé a odleželé dřevo. Měkké a čerstvé dřevo může totiž po vyvrtání dutinek pro hmyz praskat, čímž se do dutin dostává vlhkost a následně i plíseň nebo parazité.
- Podélná vlákna dřeva – ze stejného důvodu se doporučuje rovněž vrtat komůrky pro hmyz v podélném směru dřeva, tj. ve směru dřevních vláken. Z čelní strany by tak měly být vidět letokruhy.
- Velikost dutin – ideální jsou delší dřevěná polena. Pro včelky samotářky se doporučují dutinky dlouhé alespoň 10 cm, protože do nich kladou více vajíček za sebou. Důležité je, aby byly dutinky neprůchozí, vajíčka by jinak v zimě zmrzla, a vstup do dutin by měl být začištěný, aby se včely o roztřepené dřevo neporanily.
- Stébla rákosu – uzavřené by měly být i stonky rákosu nebo dřevnatých trvalek – konec trubiček by mělo vždy uzavírat kolénko, což však komplikuje odstraňování dřeně stonku. Vhodnější jsou proto nařezané bambusové tyčky, které jsou pevnější, obvykle se neštěpí a bývají trvanlivější.
- Děrované cihly – u cihel je nutné rozeznávat dutinové a děrované. První se vyznačují příliš velkými a podélnými dutinami, druhé mají dutiny menší a příčné. Vhodná je třeba voštinová cihla, tzv. voštinka, jejíž otvory na průřezu připomínají šestiúhelníkové včelí voštiny. Dutiny je ovšem nutné z jedné strany uzavřít tak, aby do nich nepronikala vlhkost.
- Dutinové cihly – i cihly s velkými a podélnými dutinami můžete ale využít, a to k uložení dutých a kolénkem uzavřených stonků. Po zastrkání do dutin mohou stébla z cihel klidně vykukovat – hmyzu to nevadí.