Ptačí budka na každou zahradu

Při stavbě či nákupu budky se řiďte druhem ptáka, pro kterého budku chystáte. Záleží hlavně na třech rozměrech. Prvním je vletový otvor udávaný v mm. Ten určuje druhy ptáků, kteří budku obsadí a znemožňuje obsazení budky většími a často i konkurenčně silnějšími druhy. Druhým rozměrem jsou minimální rozměry dna (uváděné obvykle v cm) a třetím hloubka budky (opět v cm).

Proč na zahradě zahlédnete vždy jen jednu červenku?

    Ptačí budka na ovocném stromě
    Info ikona

    Přítomnost ptáků v zahradě závisí nejen na přítomnosti stromů, ale i výskytu vhodného hmyzu. Místo dokonalého trávníku proto raději vsaďte na rozmanitou, nejlépe kvetoucí výsadbu.

    Foto: Shutterstock

    Jak velkou ptačí budku pořídit

    Znáte-li uvedené rozměry, můžete postavit budku pro jakýkoli ptačí druh, který se v okolí vaší zahrady vyskytuje. Pro inspiraci uvádíme několik příkladů: sýkora modřinka potřebuje vletový otvor o průměru 27–28 mm, rozměry dna 12x12 cm a hloubku budky 20–25 cm. Pro koňadru platí ve stejném pořadí 33–34 mm (vletový otvor), 12x14 cm (dno), 20–25 cm (hloubka). Další ptačí druhy lejsek: 30–45 mm, 14x14 cm, 18–20 cm, špaček: 45–50 mm, 15x15 cm, 25–30 cm, kavka: 60–70 mm, 20x20 cm, 35 cm nebo doupňák: 80–120 mm, 30x30 cm, 40 cm.

    Ptačí krmítko: správný výběr, umístění a péče

    Kam nejlépe umístit ptačí budku

    Budky pro drobné pěvce umístěte ve výšce od dvou do čtyř metrů. Vletový otvor orientujte na jih případně na jihovýchod. Vhodným místem pro vyvěšení budky jsou světlá a přehledná, ale zároveň nenápadná místa. Ptáci se cítí bezpečněji, pokud v blízkosti otvoru budky nejsou žádné větve, ze kterých by mohli zaútočit predátoři.

    Budku můžete přitlouci ke stromu nebo bezpečně zavěsit na silnou větev. Pokud umísťujete více budek, měla by mezi nimi být vzdálenost zhruba 20 metrů. Na malé zahrady se 300 m2 proto vyvěste maximálně pět budek, zachováte tak ptákům hnízdní revír. Je také dobré budky každoročně přemísťovat.

    Kdy, jak a čím krmit přezimující ptactvo

    Údržba ptačí budky během roku

    Běžně se budky vyvěšují od prosince do března. Budky osazené již v předchozích letech čistěte v únoru po zimních hostech a na konci léta po mláďatech. Vyčištěním budky odstraníte kromě starého hnízda také hnízdní parazity, kteří ptákům hnízdění velmi znepříjemňují a oslabují mláďata.

    Při úklidu zahrady myslete i na zvířata, která v ní žijí

    Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada