Veverčí návštěvy ptačích krmítek
Totéž ostatně zažívají i majitelé zahrad se vzrostlými stromy: veverky navštěvují ptačí krmítka a při troše snahy se naučí přijít si pro ořech oknem až do bytu. Rády si však dopřejí také slunečnicová semínka, třeba nasypaná na zemi (pozor na kočky!), březí samičky nepohrdnou ani lojovou koulí zavěšenou na stromě. Brzy si najdou i misku s vodou, kterou navštěvují mezi louskáním a zahrabáváním oříšků a honičkami po stromech.
Veverky v zimě nespí a shánějí potravu
Veverky mají v zimě období klidu, ale nespí zimním spánkem. Chráněná hnízda vysoko na stromech i v zimních týdnech pravidelně opouštějí, aby si našly potravu. Jen za velmi chladného nebo vlhkého počasí zůstávají celé dny v hnízdě. Když pak rychle nenajdou energeticky bohatou potravu, je jejich život v ohrožení. Přikrmováním v zahradě jim tedy pomůžete přežít.
Jak můžete veverkám v zimě pomoct
Chcete-li veverkám pomoci, můžete jim nabídnout úkryty, krmítka a pítka. Pomoc a informace nabízejí i záchranné stanice pro volně žijící živočichy. Krmné směsi by měly obsahovat lískové a vlašské oříšky i slunečnicová semena, ale jen málo burských oříšků nebo kukuřice. Smrkové nebo jedlové šišky, jedlé kaštany, suché ovoce, čerstvá mrkev a jablka nabídku doplní.
Veverky krmte pokud možno tak, aby potrava zůstala suchá. Tam, kde je příležitost, si veverky nadzdvihnou víko, vezmou potravu a víko zase nechají zaklapnout. Počítejte ale s tím, že veverky také dokážou přehrabat záhony, okousat kabely, kůru nebo pupeny.
Veverky jsou nesnášenlivé samotářky
V parcích často veverky skotačí – anebo spíš loudí – ve skupinách. Jelikož tu mají dost potravy, nezbývá jim než se „srovnat“ na omezeném území. Lesní veverky jsou však nesnášenlivé samotářky. Samci obsazují teritorium, které může mít několik hektarů, a tvrdě si je střeží. Uvidíte-li tedy několik veverek pohromadě, jste buď svědky námluv (ty první proběhnou na konci zimy), anebo výletu samičky s mláďaty.