Kromě pylu, nektaru a medovice sbírají včely i vodu. Její spotřeba během roku kolísá – nejnižší je v zimě, nejvyšší při tvorbě krmné kašičky. Jedno včelstvo přitom spotřebuje za sezonu několik desítek litrů vody (záleží na klimatických podmínkách). Malý objem vody včely získávají vlastním tělem při metabolismu cukrů, zbytek si musejí donést.
I včely mají žízeň, ale vodu využívají i v úlu
Včely potřebují vodu k ukojení žízně, výživě plodu, ke zpracování pylu, k ředění uložených zásob a udržení optimální teploty a vlhkosti v úlu. Voda v dosahu je pro ně důležitá zejména na jaře, kdy je chladno a včelám při delších doletech hrozí, že nebudou mít sílu k návratu. Blízkost vody ušetří včelám čas a energii k jejímu získávání, a budou mít tak více energie ke sběru pylu a nektaru.
Pítko pro včely vytvoříte snadno z mechu
Včelám postačí jednoduché pítko, ke kterému, když do něj budete trvale doplňovat vodu, se brzy naučí pravidelně létat. Nejraději mají pítka, která se podobají přírodním zdrojům vody. Ideální je nasákavý materiál, například bochánek mechu namočený v misce s vodou. Podobnou službu včelám prokáže ale i obyčejná houbička na nádobí. Pokud uvažujete o misce s vodou, nezapomeňte do ní vložit kameny nebo větévky, po kterých by mohly včely snadno vylézt z vody.
Voda pro včely by měla být dešťová
Svou roli hraje i teplota vody, která by (zvláště na jaře) měla být vyšší než teplota vzduchu. Vyřešit to může například prosakovací láhev na slunečném místě umístěná na černé podložce... Ideální voda je dešťová. Běžně se však včely spokojí i se znečištěnou nebo bahnitou vodou z kaluží a mokřin, vodou s řasami, příměsí soli či dokonce močůvky. Podle včelařů upřednostňují vodu s mírným obsahem solí před čistou, protože z ní čerpají i některé minerály.
Vodu do úlu přenášejí včely létavky
O zásobování vodou se starají včely létavky, které pro vodu vylétají i za nižších teplot než při sběru nektaru. Vodu donášejí v medných váčcích a předávají ji včelám na česně, které se postarají o její doručení tam, kde je potřeba.