Zasolení půdy: jak se mu na zahradě vyhnout

Soli jsou v půdě běžně zastoupeny, jejich obsah záleží na druhu půdy, lokalitě atd. Důležitá je však jejich míra, protože při překročení určité hranice, začnou půdu měnit, a to od pH přes půdní strukturu až po nasákavost. V zasolené půdě rostliny postupně odumírají, protože kvůli vysoké koncentraci solí už nejsou schopny přijímat vodu. Existují sice i rostliny slanomilné, ale lepší je zasolení předejít než ho následně řešit.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Fotogalerie

Z čeho vzniká zasolení půdy 

Zdrojů zasolení může být hned několik. Co neovlivníte, jsou soli uvolněné z hornin v podloží vaší zahrady. Částečně můžete ovlivnit zasolení způsobené zimním solením silnice (pokud s ní sousedíte), chodníku, dvorku nebo cest na zahradě. Hlavním zdrojem zasolení je však závlahová voda doplněná o rozpustná průmyslová hnojiva, resp. nadbytečné hnojení a nepromyšlené hnojení různými hnojivy zároveň. Za sucha a při nedostatečné závlaze se pak voda z půdy rychle odpařuje a soli v zemi zůstávají.

Jak poznáte zasolenou půdu 

Na zasolenou půdu vás upozorní nejprve pomalu rostoucí rostliny se svěšeným listy, kterým nepomůže ani další zalití, zvláště když jim budete chtít pomoci dobře míněným přihnojením. Po marném boji o záchranu pak rostliny nakonec uschnou. Dalším ukazatelem vyšší míry zasolení je nezvykle sypká půda nebo vysrážená sůl na jejím povrchu.

Připravte se na zelené hnojení

Ochrana půdy před zasolením 

Abyste zabránili zasolení zahradní půdy, obohacujte půdu průběžně o kompost a snažte se hnojit pouze organickými hnojivy. Důležitá je i rovnoměrně rozložená závlaha rostlin. Při nárazovém zalití velkým objemem vody totiž může dojít k nasycení podloží, z něhož pak voda může spolu se solemi vzlínat k povrchu a po odpaření vody soli v půdě zůstanou. Nezapomeňte také, že rostliny přijímají nejlépe odstátou vodu, která u nich nevyvolá teplotní šok. 

V zimě při námraze používejte na cesty v zahradě místo soli třeba písek, u pozemků sousedících se solenou vozovku instalujte mechanickou zábranu, aby nedocházelo ke splavování solí na vaši zahradu. 

Co dělat se zasolenou půdou 

Odstraňovaní solí z půdy je náročné, pracné a dlouhodobé. Možností je provedení skrývky a výměna půdy, drenáž půdy, aby zasolená voda mohla odtékat, dodávka kompostu a organických hnojiv do půdy, výsev rostlin, kterým nevadí zasolení a vytvoří hodně biomasy (pozor – nezarývat), později i výsev bobovitých rostlin, které vážou vzdušný dusík... zkrátka běh na dlouhou trať.

Vyzkoušejte bylinné jíchy a výluhy

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada