Proč (ne)hrabat listí na zahradě přes zimu?
Tak jak to tedy je? Pro zkrocení emocí hned na začátek řekneme, že trochu pravdy mají oba tábory. Listí je hotový poklad, jen to má své ale. Existují situace, v nichž je lepší listí ležet na zemi nenechávat.
Hrabat listí na pěstěném trávníku je skoro povinnost
Zvlášť ti, jejichž chloubou je nízko střižený anglický trávníček, by si měli na listí dát velký pozor. Zadržuje pod sebou vlhkost a postupně tleje, což může vést k tomu, že na trávníku udělá nevzhledné fleky, které budete muset na jaře pracně léčit. Předejít tomu je snadné – stačí listí z trávníku shrabat (prozíravější zahradníci přejedou trávník sekačkou, která téměř všechno listí posbírá, a to, co zůstane, je nasekané nadrobno, takže zapadne mezi stébla trávy a pěkně ji vyživí).
Shrabané listí je cenný životabudič, rozhodně ho ze zahrady nevyhazujte
To, co shrabete z trávníku, ale rozhodně nevyhazujte. Kdybyste náhodou nevěděli, co s ním, vždy je dokonalou přísadou do kompostu, kde je cennou hnědou složkou. Než to uděláte, máte ale spoustu jiných a ještě lepších možností:
Listí jako ochrana trvalek
Hlavně v případě, kdy jste trvalky na podzim ostříhali, ocení peřinu pro zahřátí a listí k tomu skvěle poslouží. Nasypte ho v tenké vrstvě na trvalkový záhon a nechte do jara. Rostliny ochrání před holomrazy a jak bude postupně odtlívat, půdu mezi trvalkami pěkně vyživí. Dejte si jen pozor na ořešákové listí. Ve větší koncentraci by mohlo trvalkám ublížit.
Listí jako mulč na záhonech
Mulčovat se dá v podstatě jakýmkoliv organickým materiálem a shrabané listí je asi ten nejcennější z nich. Rychle se rozkládá, takže to, co teď navrstvíte na prázdné záhony, bude do jara z velké části zetlelé. To, co ne, na nich můžete nechat ležet k dorozložení v průběhu sezóny. Vrstva listí pohozená na první pohled ledabyle na záhonech navíc poskytne životně důležitý úkryt užitečnému hmyzu a třeba i ježkům.
Vyrobte si listovku
Listovka je vlastně jednodruhový kompost, který má velkou výhodu – během dvou let se úplně rozloží (když k němu nedáte ořešákové listí, tomu to trvá o něco déle). Je krásně černý, načechraný a extra výživný. Když ho smícháte se zeminou, skvěle ji nadlehčí, a dokonce dokáže nahradit rašelinu přidávanou do substrátů.
Pozor na listí pod ovocnými stromy
I když by se nabízelo nechávat ležet listí pod ovocnými stromy, z nichž pochází, odborníci se neshodnou, zda je to správné. V některých případech se totiž může stát, že v listí přezimují škůdci a choroby, které se na jaře na strom zase vrátí. Pokud tedy víte, že vaše jabloň je něčím napadena, listí pod ní ležet nenechávejte.