Namnožte si vonný hvozdík péřitý

Ideální období pro množení hvozdíku péřitého (Dianthus plumarius) je polovina června – kolem letního slunovratu. Podle některých zahradníků však dobře tvoří kořeny i řízky hvozdíku odebrané v zimě a přenesené do tepla. 

Přednosti řízkování 

Pro odběr řízků jsou vhodné jak špičky dlouhých nekvetoucích výhonů, tak krátké silné přízemní výhony. Výhodou vegetativního množení je to, že všechny nové rostliny jsou kopií té mateřské. Na začátku léta lze hvozdíky množit i semeny, u semenáčků ovšem předem není jasné, zda budou plnokvěté nebo jednoduché a v které barvě pokvetou. Nejlepší stanoviště pro hvozdík péřitý je v písčitě humózní půdě na plném slunci. Tato oblíbená rostlina venkovských zahrad vypadá obzvláště hezky na okraji záhonu.

Vlastní odběr řízků 

Jak při samotném řízkování postupovat? Odstřihněte několik nekvetoucích výhonů hvozdíku. Ideální délka je 10–15 cm. Každý výhon seřízněte pod uzlinou, odstraňte spodní listy a zkraťte špičky. Spodní listy můžete snadno sloupnout palcem a ukazováčkem. Potom vrcholové řízky zasaďte do sadbovače s množárenskýmsubstrátem. Po dvou až třech týdnech vytvoří dostatek kořenů, aby se mohly přesadit do květináčků, kde je víc místa pro kořeny. Půdu kolem rostlinek dobře stlačte.

Pokud květináčky postavíte na podnos, budete moci stálezelené a mrazuvzdorné mladé rostlinky až do následujícího jara snadno zásobovat vodou a kontrolovat přítomnost škůdců. Hvozdíky, pro které na jaře nemáte místo v záhonu nebo je nechcete rozdat, byste měli opět přesadit do většího květináče. 

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada