Robotické sečení: na co se nejvíce ptáte

Robotická sekačka je užitečnou alternativou nejen pro ty, kdo nemají času nazbyt, ale také pro majitele zahrad, jimž práce s běžnou sekačkou dělá potíže: třeba pro alergiky nebo pro lidi, které trápí bolesti zad. 

Jak vlastně robotická sekačka pracuje?

Robotická sekačka celý den (nebo ve vymezené „pracovní době“) křižuje trávník a seče. Pohybuje se rovně, dokud nenarazí na překážku nebo obvodový drát – pak se v určitém úhlu otočí a pokračuje v práci. Jakmile se vybije baterie, která ji pohání, automaticky se vrátí do nabíjecí stanice. Průměrná doba nabíjení sekačky je mezi 40 a 90 minutami. Vy o ní ani nemusíte vědět, protože robotické sekačky jsou tiché. Jejich hlučnost se pohybuje průměru kolem 60 dB, což lze srovnat a hlasitostí běžného hovoru (benzinová sekačka vydává kolem 90 dB). Elektrický pohon je také šetrný k životnímu prostředí a hospodárný. A protože téměř všechny modely jsou chráněny proti krádeži, nemusíte se bát nechat je na zahradě bez dozoru. 

Kam s posečenou trávou po robotické sekačce?

Posečenou trávu není třeba hrabat ani odvážet, protože sekačka přejíždí po zahradě často, takže posečené kousky trávy jsou drobné a rychle se rozloží. Tím se zároveň trávník zásobuje živinami; vy pak můžete použít některé ze speciálních hnojiv pro trávníky sečené robotickou sekačkou. 

Hodí se robotická sekačka na každou zahradu?

V podstatě ano – robotická sekačka nezvládne však schody a svah jen do určitého sklonu a potíže bude mít i na hodně členitých trávníkových plochách. Nejste-li si jisti, vyplatí se před nákupem se poradit s odborníkem. 

Jak instalovat vodicí drát robotické sekačky? 

První krok poté, co si sekačku přinesete domů, může být obtížnější než ty následující. Řeč je o instalaci vodicího drátu. Správné vymezení pracovního pole totiž ovlivní to, jak si sekačka poradí s rohy, zákruty a „ostrůvky“. Zpravidla to podle návodu (pro řadu typů také najdete návodná videa i na internetu) zvládnete – ale pokud by to pro vás bylo složité (platí to hlavně pro trávníky s hodně členitým okrajem), svěřte raději instalaci profesionálovi.

Co všechno lze na robotické sekačce nastavit? 

„Pracovní dobu“ sekačky řídí časovač: jím naprogramujete dny a hodiny, v nichž má sekat. Lze také nastavit, jak se robot má chovat za deště a po něm. Některé modely umějí sekat i mokrou trávu, ale to zbytečně zatěžuje motor a baterii. Řadu typů můžete ovládat na dálku pomocí aplikace na telefonu nebo na tabletu. 

Existuje něco, co robotická sekačka nezvládne?

Potíž může představovat dlouhá tráva. Malé robotické sekačky jsou konstruovány tak, aby trávník neustále jen mírně zastřihovaly a s přerostlými stébly a listy si neporadí. Takový problém však nastává zřídka: po dlouhém dešti nebo v případě, že sekačka přestane pracovat, zatímco máte dovolenou. Pak vám na první seč přijde vhod stará ruční sekačka; k doladění okrajů trávníku pak možná využijete strunový vyžínač. 

Na co se při výběru robotické sekačky zaměřit? 

Předně na doporučenou plochu trávníku – tedy o kolik metrů čtverečních se sekačka schopna se starat. Je rozumné nevyužívat výkon sekačky „nadoraz“: raději připočtěte k doporučené rozloze asi 20 %, zvlášť pokud trávník není ideálně rovný a pravoúhlý. Má-li plochu, která je na hranici sil sekačky, o níž uvažujete, raději zvolte výkonnější model. 

Co když jsou v zahradě kromě robotické sekačky i děti?

Hrají-li si v zahradě děti nebo pokud tam běhá pes, může se jim sekačka přizpůsobit. U mnoha modelů je možné naprogramovat časy (případně dny v týdnu), v nichž by měly pracovat, aby si s dětmi na zahradě nepřekážely. Třeba když jsou ve škole nebo navečer: chod robota je tichý, takže nebude rušit sousedy. Za soumraku a v noci však vycházejí drobní živočichové jako žáby – a pro ně by sekačka mohla znamenat ohrožení. A pokud byste z nějakých důvodů chtěli, aby sekačka pracovala ve větších intervalech (třeba jen jednou týdně), zvolte některý z typů, který si poradí s vysokou trávou. 

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada