Plotostřihy se liší se zejména pohonem, výkonem a délkou střižné lišty. Při nákupu plotostřihu byste tudíž měli vědět, co od daného stroje očekáváte a na jaké parametry se při výběru soustředit.
Základem plotostřihu je střižná lišta
Střižnou lištu plotostřihu tvoří protiběžné nože, které mohou být ozubené jen na jedné straně lišty nebo na obou stranách (jednostranná nebo oboustranná lišta). Aby zamýšlený řez zatěžoval živý plot co nejméně, měl by být rovný (dřevo, výhony i listy musejí zůstat neroztřepené). Zaměřte proto pozornost na plotostřihy s noži z kvalitní oceli (nejlépe obráběné laserem). Vzdálenost zubů na nožích předurčuje tloušťku větví, které plotostřih zvládne uříznout.
Lišty obvykle měří od 20 do 60 cm. Kratší se využívají k přesnějšímu řezu a tvarování, delší k úpravě velkých ploch. Čím delší je lišta, tím větší plochu jedním řezem zastřihnete. Zároveň ale roste hmotnost plotostřihu (a obtížněji se s ním manipuluje) a potřeba vyššího výkonu (na každých 10 cm se doporučuje 100 W). Některé přístroje mají navíc kryt pro přední ruku umístěný tak, že ačkoli je lišta delší, řezu se prakticky účastní jen její část.
Nejrozšířenější jsou elektrické plotostřihy
Zahrádkáři používají nejčastěji elektrické plotostřihy. Oproti benzinovým jsou totiž tišší, lehčí a lépe a přesněji se s nimi manipuluje. Vybaveny mohou být přívodním kabelem nebo akumulátorem elektrické energie. Výhoda akumulátoru je jasná – žádný kabel a riziko jeho přeříznutí a možnost pracovat i mimo dosah elektřiny. Plotostřihy s přívodním kabelem mají zase stálý výkon (s vybíjející se aku-baterií výkon klesá) a jsou levnější.
Použití aku-plotostřihu je také omezeno dobou nabití akumulátoru – zvažte proto, jestli si nepořídit hned dvě baterie (zatímco s jednou pracujte, druhá se nabíjí). Obecně platí, že čím vyšší napětí má baterie, tím bude plotostřih výkonnější, a čím větší bude mít kapacitu, tím déle vydrží na jedno nabití pracovat.
Kdy si pořídit benzinový plotostřih
Benzinové plotostřihy jsou určeny k úpravě větších ploch živého plotu a mívají delší střižnou lištu. Jelikož se využívají k déletrvající práci, mají propracovanou ergonomii a bývají vybaveny antivibračním systémem. Oproti elektrickým plotostřihům jsou ale benzinové dražší a vyžadují složitější údržbu.
Praktické rady na závěr
Při nákupu jakéhokoli plotostřihu si vždy vyzkoušejte, jestli vám přístroj padne do ruky a nepřevažuje se. U některých modelů může být zadní rukojeť otočná o 180° nebo umožňovat nastavení v několika různých polohách, což usnadní držení přístroje třeba při svislém střihu. Užitečná je i oblouková přední rukojeť (ve tvaru písmene U), která dovoluje snadno měnit úchop a má spínač po celé své délce (na rozdíl od rukojeti ve tvaru T).