Kakost kantabrijský je jednou z mnoha trvalek, které se hodí jako půdopokryvné a díky kterým plevel už nemá šanci
Co jsou půdopokryvné rostliny?
Půdopokryvné trvalky na zahradě poskytují neocenitelné služby, jsou nenáročné, sami se množí a nemusíme se o ně nijak zvlášť starat. Naučte se využívat všech jejich předností, přičemž právě omezení pletí v záhonech je jedna z nich. Nezáleží na tom, zda se jedná o záhon s růžemi, trvalkový či pouze s keři. Mezi půdopokryvnými trvalkami najdeme poměrně bohatý sortiment s druhy, které se hodí jak do stínu, tak na slunce. Díky tomu, že vytváří souvislý porost, má plevel velmi malou šanci se zde uchytit. A pokud se uchytí, trvalka ho většinou připraví o vodu, světlo a živiny, takže plevel beztak brzy uhyne.
Půdopokryvné trvalky lze využít jako náhradu za trávník
Nízké, kobercové trvalky mohou být také vhodnou náhradou trávníku především na místě, kde se mu nedaří. Jsou velmi nenáročné a postačí jim běžná, zahradní půda. Díky nim tak získáte zelený koberec, bez plevele, aniž by se jednalo o trávník jako takový. Možná si říkáte, ale po trávníku mohu chodit, ale po rostlinách? I na to příroda myslela, některé druhy půdopokryvných rostlin totiž zvládají i sešlap.
Rozchodník květonosný je vhodnou trvalkou na slunce, jeho zářivé květy lákají včely a další užitečný hmyz
Jak správně vysadit půdopokryvné rostliny?
Ještě před tím, než si některé rostliny vysadíte, musíte záhon vyplet. Vím, nemáte to rádi, ale tohle bude možná poslední pletí, které musíte udělat, tak vydržte. Jakmile máte záhon bezplevelný, rostliny vysaďte a po výsadbě dobře zalijte. Pravidelnou závlahu nově vysazeným rostlinám dopřávejte i nadále, aby pořádně a rychle zakořenily. Jakmile totiž zakoření, už se budou jen sami rozšiřovat a vám tak odpadne další nepříjemná činnost v podobě pletí.
Rostliny na slunce: nejlepší je kakost a mateřídouška
Sortiment trvalek, které vytváří nízké koberce a vyhovují jim plně osluněná místa, je celá řada, ale některé patří mezi takové stálice. Na slunce je tedy vhodné například rdesno himálajské (Bistorta affinis), kakost kantabrijský (Geranium x cantabrigiense), ožanka kalamandra (Teucrium chamaedrys), rozchodník květonosný (Sedum floriferum) nebo vonná mateřídouška (Thymus serpyllum).
Škornice (Epimedium sp.) je nenáročná trvalka do stínu se zajímavým květem a dekorativním listem
Rostliny do stínu a polostínu: nemusí to být pouze barvínek
I do stinných zákoutí si lze vybrat z velkého množství vhodných trvalek, které se s oblibou využívají také jako náhrada trávníku. Víme totiž, že právě ve stínu se trávníku moc nedaří. Ve stínu se velmi dobře rozrůstá barvínek menší (Vinca minor), škornice (Epimedium sp.), která má krásné a velmi nevšední květy, mochničce trojčetné (Waldsteinia ternata) či tlustonitníku (Pachysandra terminalis).
Kdy je nejlepší půdokryvné rostliny vysadit? Podzim je pro to jako stvořený
Podzim je pro výsadbu nejen těchto trvalek velmi vhodný, takže pokud ještě teď během září a října zaběhnete do některého zahradnictví, určitě si tam některou z uvedených rostlin budete moci zakoupit a hned ji do záhonů či pod stromy vysadit. Do zimy stačí dobře zakořenit, při mírné zimě se i pěkně rozrůst a na jaře už si s nějakým pletím nebudete muset lámat hlavu.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.