Na horké letní období byste měli myslet už v době, kdy balkonové květiny teprve vysazujete do truhlíků a květináčů. Důležitá je i velikost nádoby, kterou svým květinám dopřejete. Menší květináče a nízké truhlíky jsou pro dlouhodobější pěstování rostlin nevhodné. Půda se v nich rychle vyčerpá a zvládnou pojmout jen malé množství vláhy.
Samozavlažovací truhlíky a kontejnery
Dvoukomorově řešené balkonové truhlíky a kontejnery jsou vhodné pro většinu nejen balkonových květin, ale můžete si v nich snadno vypěstovat i oblíbená rajčata či okurky. Samozavlažovací truhlíky jsou sice o dost dražší než ty obyčejné, ale vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobější investici, pak se to určitě vyplatí.
Vybírejte především prostornější nádoby s dostatečným prostorem pro substrát, a tím i dostatkem místa pro kořenový systém, ale také s dostatečným zásobníkem na vodu. Pro běžné balkonové květiny budou stačit truhlíky, ale pro pěstování zeleniny, například pro rajčata nebo okurky, už se vyplatí samozavlažovací kontejnery. Truhlík o délce 60 cm, by měl mít zásobník na vodu asi na 3-3,5 litru. V tom případě bude stačit vodu doplňovat asi jednou týdně, v období velkých veder až dvakrát za týden. Důležitý je i odtokový otvor, aby se přebytečná voda dostala z truhlíku ven a nezpůsobovala zahnívání kořenů.
I rostliny vysazené v samozavlažovacím truhlíku vyžadují nejprve několik dní zálivku vrchem, na substrát, aby půda řádně nasákla vodou. Truhlík s čerstvě vysazenými květinami nejprve postavte do stínu, i když bude později určený na plné slunce. Květiny nechte v chládku odpočinout a vzpamatovat z přesazování.
Používejte substrát s kokosovým vláknem
Kokosová vlákna v substrátu velmi efektivně zadržují vlhkost a používají se jako alternativa rašeliny, jejíž těžba významně narušuje ekosystémy. V přírodě vzniká rašelina stovky let, na rozdíl od kokosového vlákna, které se získává z kokosových ořechů.
Do substrátu přidejte hydrogel
Truhlíky, po celý den vystavené slunci, především ty na jižně orientovaných balkonech, můžete na letní vlnu veder připravit i přidáním hydrogelu do půdy. Jedná se o ekologický produkt, který přimícháte do půdy v množství asi 3 gramy (asi 1 lžičku) na jeden litr zeminy a dobře promícháte. Jeden kilogram hydrogelu dokáže zadržet až 250 litrů vody. Hydrogel dokáže snížit frekvenci zalévání asi na jednu třetinu. Pokud tedy zaléváte rostliny každý den, s hydrogelem bude stačit zálivka jen jednou za 3 dny.
Zdroj: rok-zahradnika.cz; hydrogel.cz; zahrada.cz