Uschlé stonky a listy, šustící květy plné semínek… Tak nějak těsně před nástupem mrazů vypadá většina trvalek. Mízu z nadzemních částí stahují pod zem, aby v bezpečí přečkaly zimu. Jenže pak přijde netrpělivý zahradník a procesu zimování fungujícímu v přírodě odjakživa, udělá rychlý konec nůžkami.
5 důvodů, proč na podzim nestříhat trvalky
Pozor, následující tipy se netýkají plošně všech trvalek. Existují druhy, které je naopak potřeba před zimou ostříhat, protože jsou citlivější na houbová onemocnění a ve vlhkém zimním počasí byste těmto chorobám vytvořili ideální podmínky, kdybyste je neostříhali. Řeč je o plaménku, kakostu, hvězdnicích, jarmankách nebo růžích (ale u těch pozor na příliš radikální řez), které se na podzim stříhají především proto, aby se nepolámaly.
1. Ochrana před vymrznutím
Je to logické a příroda to tak zařídila, že odumřelé části rostlin zahřívají živou část pod zemí. Pokud byste trvalky ostříhali už na podzim, je potřeba je před holomrazy (a vodou, která jim může napršet do otevřených stonků, zmrznout a potrhat je) v některých případech ochránit např. chvojím nebo shrabaným listím. V tom případě ale budete muset být ostražití na jaře, včas tuto přidanou pokrývku odstranit, aby kořeny nezačaly zahnívat.
2. Dekorace zahrady
Zahrada v zimě bývá taková posmutnělá, holá. Přitom neostříhané trvalky, uschlé stonky, listy i květy, vypadají dekorativně, když je pokryje jinovatka nebo led. Navíc dodají v sychravém a zamračeném počasí zahradě dynamiku i trochu barev.
3. Potrava pro ptáky
Možná už přemýšlíte, kam umístíte krmítko pro ptáčky, které budete plnit koupenými semínky. To je sice pěkná představa, ale krmítko má smysl ve chvíli, kdy nasněží a opeřenci se nedostanou k přirozené potravě. Stačí, když neostříháte květy trvalek ukrývající semínka a hned máte naservírovanou snídani pro ptáčky a pro sebe pěknou podívanou.
4. Úkryt pro hmyz
I když se některým z nás ježí chlupy v zátylku při představě, kam se asi na zimu schovávají pavouci, škvoři nebo berušky, faktem je, že je pro zdravou zahrádku potřebujeme. A kdo je ochotný jim nabídnout úkryt v podobě hromady větví, kamení nebo právě neostříhaných trvalek, toho příští sezónu potěší tím, že se postarají aspoň o část škůdců.
5. Sazeničky zadarmo
Nejpřirozenější a nejjednodušší způsob, jak se rostliny množí (alespoň většina z nich), je samovýsev. Dopřejte trvalkám i letničkám možnost, aby vás potěšily novými sazenicemi, které získáte zadarmo a na jaře si je jen rozesadíte podle potřeby. Samozřejmě můžete z květů semínka obrat, schovat je a na jaře opět vysít. Ale ve spoustě případů nebudete tak úspěšní, jako příroda sama.
Když přesto chcete trvalky ostříhat
Pokud uznáte, že i tak chcete trvalky na své zahradě ostříhat už na podzim, dělejte to co nejšetrněji: vždy pracujte ostrými nůžkami a stonky stříhejte našikmo, aby voda při dešti stékala ideálně po šikmině dolů a nedržela se na stoncích nebo v nich. Ostříhané části pak nechte klidně ležet na zemi, ať zafungují jako ochrana kořenů.
O autorce: Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.