Jonátka pochází až z východní Afriky
Africká fialka (Saintpaulia ionantha), které se často říká jonátka, pochází z daleké Tanzánie a poprvé byla objevena již v roce 1892. O té doby se vyšlechtila stovka kultivarů s květy nejrůznějších barev. Jednotlivé okvětní lístky mohou být plné nebo zvlněné, často dvoubarevné a díky této variabilitě jsou tolik oblíbené.
Jak často zalévat africké fialky?Největší chyby děláme v zálivce
Africkou fialku můžeme definitivně zahubit nesprávnou zálivkou. Je dobré, pokud substrát necháme občas proschnout, neuškodí jí to. Jinak ho udržujeme mírně vlhký. Zaléváme vždy odstátou vodou do podmisky nebo pod listy, zde je vhodná konvička s dlouhým zobákem. Nikdy nesmíte africkou fialku rosit nebo zalévat přímo na chlupaté listy. Pokud tak učiníme, na listech se začnou dělat nepěkné hnědé skvrny, které již nikdy nezmizí. Právě naopak, budete-li chybu v zálivce opakovat i nadále, listy pomalu odumřou a s nimi postupně i celá rostlina. Důležité je také to, aby fialka nestála dlouho ve vodě, to jí zase hnijí kořeny. Jakmile ji tedy dáte vodu do podmisky, nechejte ji zde tak třicet minut a přebytečnou vodu vylijte.
Kam umístit africké fialky
Dalším chybou, která často končí uhynutím rostliny je, že fialku pěstujeme na místě, kde nemá dostatek světla. Na takovém místě doslova živoří, sice může občas kvést, ale květů je buď velmi málo, nebo nejsou pořádně vyvinuté. Chcete-li tedy, aby vám fialka kvetla celý rok, vždy ji pěstujte na světlém místě, s rozptýlenými slunečními paprsky a po dobu květu jí dopřejte pravidelné přihnojování slabým roztokem kapalného hnojiva. Použít můžete běžné hnojivo na kvetoucí rostliny, existuje také speciální na africké fialky, ale je drahé a některým pěstitelům se osvědčilo hnojivo na kaktusy a sukulenty, které prý u fialek podporuje kvetení. Pozor si dejte, pokud ji pěstujete na parapetu a máte potřebu neustále otevírat okno, fialky totiž nesnáší průvan.
Proč africkým fialkám opadávají poupata
Africká fialka je rostlina teplomilná, vyhovují jí teploty kolem 18 - 20 °C, kdy kvetou. Mají-li vyšší teploty, než uvedené optimum, sice porostou, ale vyhodnotí takovou situaci jako nevhodnou a jejich poupata se buď řádně nevyvinou, nebo opadnou. S teplotami u fialek tedy nikdy nedělejte žádné experimenty. Nemá ráda ani suchý vzduch, takže v jejím okolí klidně postavte misku s vodou, která okolí ochladí. Povadlé či odkvetlé květy vždy pravidelně vyštipujte, stejně tak odstraňujte povadlé listy, které by mohly být zdrojem houbových chorob.
V zimě se fialky nikdy nemnoží
Africké fialky se velmi dobře, a snadno, množí pomocí listových řízků. Mohlo by se zdát, že řízky lze odebírat po celý rok, ale není to tak úplně pravda. V zimním období nechejte fialku růst a kvést a žádné řízky z ní neodebírejte, zbytečně ji tak oslabujete. Pokud tak učiníte, listy vám ve vodě stejně shnijí, ponechte její množení tedy až na jaro, kdy máte velkou šanci úspěchu.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.