Agastache, jméno pro trvalku snů

Rostlina pochází ze Severní Ameriky. Patří mezi hluchavkovité, dorůstá do výšky 80 až 120 cm a od července do září kvete modrofialovými květy. Její listy voní po mátě, anýzu a fenyklu a květy celé léto vábí včely, čmeláky i motýly. 

Jak pěstovat agastache

Agastache anýzová (Agastache foeniculum) uvítá slunné nebo částečně zastíněné stanoviště s propustnou, spíše suchou a výživnou půdou. Nesnáší přemokření – závlahu potřebují jen mladé rostliny. U nás přezimuje pouze v teplejších oblastech a na chráněných místech, a i tam je nutné ji dobře zazimovat. 

Krátkověkost agastache znamená, že rostlina vydrží na záhonu maximálně pět let. Není třeba se o ni ale obávat, snadno a spolehlivě se přesévá. Pokud se ji rozhodnete vysít, vysejte semena na povrch půdy a roste je, aby se nevyplavila. Klíčení může trvat i tři měsíce.

Agastache anýzová
Info ikona

Oblíbenou odrůdou agastache je 'Golden Jubilee', která vyniká žlutým olistěním.

Foto: Shutterstock

Kam agastache v zahradě vysadit

Agastache se nejčastěji vysazuje do trvalkových, štěrkových nebo bylinkových záhonů na metr čtvereční se sází pět až sedm rostlin. Možné je i pěstování v nádobách. 

Stonky agastache nesou vonné listy a jsou zakončeny přeslenitým květenstvím. Z dálky vypadají jako svícny a uplatní se proto hlavně v kompozici vyšších trvalek. Nadzemní část rostliny na podzim odumírá, ale zjara opět vyraší. 

Agastache do lékárny i kuchyně

Listy agastache se přidávají do čajových směsí, používají se jako koření a mladými lístky se dochucují saláty, sladká jídla, omáčky, ryby nebo šťávy. Pevné, někdy dřevnatějící stonky rostlin se občas využívají při výrobě špízů. 

Rostlina podporuje chuť k jídlu, působí dobře na zažívání a často bývá součástí likérů, které napomáhají trávení. Jako bylinka podporuje pocení, a snižuje tak horečku. Doporučuje se tudíž při nachlazení, angíně nebo bolestech zubů.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada