Astra čínská: letnička, která potěší i na podzim

Letnička astra čínská (Callistephus chinensis) pochází, jak jméno napovídá, z Číny, kde byla po staletí šlechtěna. Další šlechtění následovalo v Evropě a není proto divu, že rostlina existuje v mnoha tvarově a barevně odlišných odrůdách.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Různě vysoké i různě barevné astry

Astry čínské vytvářejí větvené stonky se střídavými listy a každý stonek zakončuje květní úbor. Podle výšky stonků se astry dělí na nízké (20–40 cm), střední (40–50 cm) a vysoké (50–80 cm). Jednoduchý květ aster, který se skládá z terče trubkovitých květů a lemu jazykovitých květů, se během šlechtění postupně přeměnil na poloplný až plný. Bylo dosaženo různých tvarů jazykovitých květů, takže existují i květy jehlicovité, chryzantémokvětépomponkovité atp. Barvu mohou mít květy aster bílou, růžovou, červenou, fialovou až modrou nebo dokonce zelenou a existují i dvoubarevné odrůdy. 

Všechny astry čínské kvetou ale obvykle od léta až do podzimu (do konce září) a pěstují se v barevných směsích (kvůli řezu do vázy, v níž vydrží i týden). Při vyštipování odkvetlých květů opakovaně nasazují na květ. 

Pestré listy dlužich oživí nejen podzimní truhlíky

www.nkz.cz

Nároky a pěstování astry čínské

Sazenice aster si můžete předpěstovat (od konce února, na světlém místě při 15–18 °C a v propařené půdě – hrozí padání klíčních rostlin) nebo jejich semena vysévat přímo na záhon (v dubnu, někdy se astry samy přesévají). Předpěstované sazenice se vysazují ven koncem května, a to 20–40 cm od sebe (podle odrůdy). 

Astry mají rády slunce a hlinitou propustnou půdu (spíše sušší). Vadí jim průvan a přílišné vlhko, jelikož jsou náchylné k fuzarióze – houbovému onemocnění, které napadá stonky (padání aster). Postižené rostliny je nutné z porostu hned odstranit a spálit. Z preventivních důvodů by se astry měly každý rok také pěstovat na jiném místě. Ze škůdců poškozují astry zejména mšice. Rostliny nemají rovněž rády organické hnojení, ale uvítají průběžné okopávání. 

Které rostliny vnesou barvu do podzimních záhonů

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada