Bramboříky (lat. Cyclamen) se vyskytují hlavně v oblasti východního Středomoří, v Malé Asii a Íránu. U nás ve volné přírodě roste brambořík nachový (C. purpurascens). Najít ho můžete třeba na jižní Moravě v národním parku Podyjí. Jelikož jde ale o chráněnou rostlinu, do vánočních květináčů patří jen kultivary vyšlechtěné z bramboříku perského (C. persicum). V nabídce jsou velkokvěté i miniaturní formy. Jak je pěstovat?
Brambořík má rád nižší teploty
Brambořík se pěstuje pro květy od podzimu do jara, vyhovují mu totiž nižší teploty. Umístit byste ho proto měli do místnosti s chladnějším vzduchem (doporučuje se teplota 12 až 16 °C), při vyšších teplotách rychle odkvétá. Kromě chodby tak přichází v úvahu ještě veranda, případně chladná ložnice nebo prostor mezi dvojitými okny.
Minibramboříky zvládnou i vyšší pokojové teploty, počítejte však s tím, že substrát v malých květináčích (bramboříky mají rády těsné nádoby) rychle vysychá, a rostliny se proto neobejdou bez časté zálivky.
Pozor na přeschnutí bramboříku
Přeschnutí půdy nebo substrátu bramboříku vadí, často pak uschne. Zalévejte ho však vždy jen do podmisky, aby nedošlo k hnilobě jeho hlízy. Bramboříku nevyhovuje rovněž příliš suchý vzduch, proto ho nestavte nad radiátor a rostlinu čas od času vlhčete vodou z postřikovače. K základním podmínkám patří i dostatek světla a během kvetení také přihnojování tekutým hnojivem pro pokojové rostliny (jednou za 14 dnů).
Po odkvětu nechte brambořík zatáhnout
Jakmile brambořík odkvete, přestaňte ho zvolna zalévat, listy nechte zaschnout a hlízu zatáhnout. Koncem května můžete květináč s hlízou bramboříku přesunout do zahrady (tzv. letnění), nejlépe na polostinné místo. Za sucha rostlinu sem tam zalijte, na konci léta, když začíná brambořík zase rašit, zalévejte více. Na podzim přeneste narašenou rostlinu opět do interiéru.
Zdroj: autorka a Jarmila Skružná z Botanické zahrady hl. m. Prahy