Budoucnost mají záhony s trvalkami, kterým nevadí sucho a horko. Inspirujte se našimi návrhy osázení

Neuděláte tedy chybu, když se rozhodnete pro aromatické polokeře, jako je levandule, rozmarýna nebo santolína. Stačí se na ně podívat: úzké stříbrošedé listy jsou před prudkým slunečním světlem chráněny jemnými chloupky, a protože mají malou plochu, odpařuje se z nich méně vody. Můžete je kombinovat třeba s různými druhy šalvěje, marulkou lékařskou, mavuní nebo kosatci. Na jaře mezi ně vnesou barvu botanické tulipánynarcisy

Letní trvalkový záhon v prérijním stylu
Info ikona

Existuje hodně trvalek, kterým je v sušších a teplých podmínkách dobře, a ještě přitom krásně vypadají. Třeba perovskie, třapatkovky, okrasné bodláky...

Rostliny ze stepí a prérií mají perspektivu

Teplésuché klima svědčí také rostlinám pocházejícím ze stepí východní Evropystřední Asie. Jsou přizpůsobeny kontinentálnímu klimatu se studenými zimamisuchými léty. Obvykle mají malé listy pokryté jemnými chloupky nebo lesklou vrstvičkou vosku. Na zahradě je mohou reprezentovat asfodely, řebříčky, pryšce, máčky, sápy, plesnivky a z trav třeba strdivky a kavyly. 

Zdá se, že hvězdnou budoucnost ve středoevropských zahradách mají zajištěny prérijní rostliny ze Severní Ameriky, které na jaře raší poměrně pozdě a rozkvétají až ve vrcholném létě. Protože koření hluboko v půdě, dobře se vyrovnávají s obdobími sucha. Také jejich listy, podobně jako u rostlin ze stepí, jsou přizpůsobeny životu na prudkém slunci. K nejoblíbenějším patří třapatky a třapatkovky, krásnoočka, pupalky, baptisie nebo janeby, za objevení určitě stojí Pycnanthemum pilosum, která se někdy prodává pod názvem „americká horská máta“. 

Fotogalerie pro záhon inspirovaný stepí

Tip na výsadbu: rozkvetlý záhon inspirovaný stepí

Všehochuť překypující barvami a tvary vychází z lučních společenstev. Při zakládání takového záhonu myslete na to, že se v něm bude dařit jen druhům, kterým vyhovují podmínky na vybraném stanovišti. Sesaďte je do početných skupin. V době kvetení tak budou působit jako přirozeně vzniklá plocha. Pro většinu trvalek v tomto případě platí: na metr čtvereční počítejte s pěti až šesti rostlinami, u trav se třemi až čtyřmi. Zasadíte-li je příliš hustě, zkrátíte jejich životnost. Co vysadit? 

  • Řebříček 'Credo' (Achillea filipendulina ’Credo’ nebo A. millefolium 'Credo', pravděpodobně jde o jejich křížence): výška 80 cm; zářivě žlutá květenství, která po odkvětu zbělají, se objevují v červnu a červenci a po seříznutí znovu v září.
  • Dobromysl (Origanum ’Herrenhausen’): výška až 50 cm; růžovofialové květy se objevují v červenci až září.
  • Bělotrn modrý (Echinops ritro): výška 80 cm, modrofialová kulovitá květenství v pozdním létě.
  • Proso (Panicum ’Northwind’): výška 150 až 180 cm; vzpřímený růst; modrozelená stébla. 
  • Limonka širokolistá (Limonium latifolium): výška 80 cm, v létě se objevují modrofialová závojovitá květenství. 
  • Děhel dahurský (Angelica dahurica): výška až 180 cm; bílé okolíky v červenci a srpnu; stanoviště by nemělo být příliš suché. 
Fotogalerie pro záhon ve stylu Středomoří

Tip na výsadbu: záhon ve stylu Středomoří

Záhon jako přenesený ze slunného Středomoří by měl mít dobře připravenou půdu. Rostliny, které jsou v něm zasazeny, totiž potřebují lehkou, propustnou půdu chudou na živiny; dlouhodobě vlhká půda pro ně může být osudná. Proto před výsadbou půdu zryjte a vylehčete přidáním písku nebo oblázků. Nejsnáz to uděláte, když na povrch půdy nasypete asi centimetrovou vrstvu písku a kamínků a zaryjete ji. Po výsadbě zakryjte povrch půdy šedým štěrkem nebo drceným vápencem. Tak se půda po dešti nerozbahní. Vyzkoušejte: 

  • Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon): výška 70–100 cm; purpurové květy se objevují v červenci; zimovzdorný. 
  • Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia ’Little Spire’): výška 60–80 cm; levandulově modré květy v srpnu a září, stříbřité olistění. 
  • Mnohokvět (Kniphofia uvaria ’Mango Popsicle’): výška 60 cm; oranžovočervené květy od června do října; stálezelený, na jaře seřízněte nadzemní část. 
  • Kostřava atlaská (Festuca mairei): výška až 1 m; doba kvetení v červenci a srpnu; převislé šedozelené listy. 
  • Pryšec sivý (Euphorbia seguieriana ssp. niciciana): výška 40–60 cm, žluté květy od června do října. 

Levandule: nekupujte nové rostliny, řízkujte staré

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada