Čas na letní střih levandule už se krátí. Dejte si pozor, ať to s ním nepřeženete, keř byste mohli úplně zničit

Letní střih provádějte včas a umírněně

Letní střih se provádí ideálně do poloviny srpna, nejzazší termín je v závislosti na počasí do poloviny září. Pusťte se do něj ve chvíli, kdy budete mít sklizená kvítka levandule. Ta se stříhají bez lístků, s holými stonky a svazují do snopků. Pokud po levandulové kytici netoužíte, můžete keř ostříhat i s květy jako my ve videu.

Letní řez levandule je důležité načasovat tak, aby čerstvé rány neohrožoval mráz. Pak by vám mohl celý keřík vymrznout a vám by zůstaly jen oči pro pláč. Čím níž střihnete, tím náchylnější rostlina bude, proto při letním řezu rostliny zkraťte maximálně o polovinu a snažte se zachovat kulovitý nebo polokulovitý tvar, ten levanduli sluší nejvíc. Co je důležité - při letním střihu levandule nezasahujte do “starého dřeva”. Experimenty s hlubokým řezem si nechte až na jaro. Teď je důležité předejít zbytečnému vyholování a udržet tvar rostliny.

 

Jarní střih levandule může být výraznější

Zatímco letní střih levandule je decentní, při jarním si můžete být odvážnější. Ani zjara se nedoporučuje zasahovat do starého dřeva, ale když se na celou záležitost vrhnete až ve chvíli, kdy budou rostliny narašené, snadno poznáte, kam až můžete střihnout: odspoda totiž budou na větvičkách rašit nové lístečky a stačí, když na každé z nich necháte minimálně dva, tři páry nových pupenů s lístky. Tento proces ale dělejte spíš výjimečně, pro levanduli je energeticky náročný. Podzimním střihem se ji snažte pravidelně krotit tak, abyste ji nemuseli radikálnímu jarnímu střihu podrobovat.

 

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.