Záplava červených, růžových a bílých čechrav (Astilbe) rozsvítí tmavá místa: vypadají jako malované, mají zajímavě stavěná květenství a jejich několikanásobně dělené listy propůjčují místům skoupým na světlo tajuplné vzezření. Stačí si vybrat vhodné druhy nebo odrůdy, které pokvetou na zahradě celé léto.
Čechravy kvetoucí v červnu a červenci
K prvním, které v záhonu rozkvétají, patří čechrava japonská (A. japonica). Roste mimořádně kompaktně, dorůstá výšky až 60 cm a její květenství vystavěná do rozvolněné pyramidy se objevují už v červnu.
Od července rozkvétá čechrava Thunbergova (A. thunbergii; hybridy odvozené od tohoto druhu jsou označovány jako skupina Thunbergii). Ohromí elegantními převislými latami a impozantním vzrůstem, který dosahuje až 120 cm.
Právě tak se v červenci hlásí ke slovu i čechrava čínská (A. chinensis). Její předností je, že svými květy dokáže zkrášlit i stanoviště, na něž občas dopadají sluneční paprsky a tu a tam zůstanou suchá. Obzvlášť spolehlivě se zmíněná vlastnost projevuje u variety čechravy čínské A. chinensis var. taquetii. Přibližně 30 cm vysoká pokryvná čechrava čínská (A. chinensis var. pumila) dokonce dobyla pozici jedné z nejoblíbenějších trvalek.
Čechrava čínská (Astilbe chinensis) je vhodná k pěstování na záhonech i v nádobách.
Foto: Shutterstock
Čechravy, které kvetou v srpnu až říjnu
K trvalkám kvetoucím v plném létě patří původem japonský druh čechravy A. simplicifolia. Její květenství vypadají, jako by se drala do všech stran. Miluje stinné okraje záhonů, v nichž její pohledné listy vytvoří nadýchanou hranici mezi záhonem a cestou nebo trávníkem.
O barevné finále celé vegetační sezony se nakonec postarají čechravy zahradní (A. x arendsii), o jejichž botanický název se zasloužil německý šlechtitel Georg Arends. Svou úspěšnou šlechtitelskou práci zahájil na sklonku 19. století ve stinné zahradě se dvěma druhy čechrav – s A. astilboides a A. chinensis. Dodnes se jím vyšlechtěné odrůdy (označované také jako skupina Arendsii) vyznačují mimořádným vzrůstem, zářivými barvami květů a pozdním kvetením v době od srpna do října.
Čechravy vysazujte ve větším počtu
Ne všechny trvalky vysázené ve velké skupině mají dar, aby vypadaly jako jedna jediná statná krasavice. Čechravám se to daří a jejich vzhled bere dech, právě když jsou vysazeny ve větším počtu: jednoduchým, ale nepřehlédnutelným způsobem umocníte půvab čechrav, když do jednoho záhonu vysadíte deset až dvacet rostlin stejné odrůdy. Pokud záhon osázíte několika odlišnými druhy, můžete se zase těšit z krásy jejich květů od června až do října.
Péče o stínomilné čechravy je jednoduchá
Čechravy mají rády chladná, mírně vlhká a stinná stanoviště. Na plně osluněném a suchém místě prospívají špatně. Jejich krása tak stojí a padá s kvalitou půdy: čím vyšší je hlinitý́ podíl v půdě, tím více slunce čechravy snesou.
Na prostor čechravy nejsou náročné, a proto je můžete pěstovat v nádobách třeba u přistíněného vstupu do domu. Má to jednu výhodu: na takovém místě bude víc než snadně udržovat vlhkost substrátu v květináči.
A co je nanejvýš příjemné: jejich listy a květy nechutnají slimákům ani mšicím. Na konci vegetační sezony jen rozhrňte pod čechravy vrstvu vyzrálého kompostu, která podpoří bohaté kvetení v následujícím roce. Zaschlá květenství můžete čechravám na podzim ponechat, zůstávají totiž přitažlivá i během zimy.