Čemeřice v zahradě, v bájích i legendách

Čemeřice (Helleborus) vynikají dlouhověkostí a nenáročností. Na dobře vybraném místě vydrží desítky let. Nejlépe se jim daří v polostínu, ideálně pod vzrostlými stromy. Mají rády vlhkou, ale propustnou půdu s neutrálním až mírně alkalickým pH.

Černá skvrnitost čemeřice: prevence a ochrana

Fotogalerie

Jak pěstovat čemeřice na zahradě

Pozor, čemeřicím nevyhovuje přesazování. Zálivku vyžadují hlavně mladé rostliny, za sucha i starší trsy čemeřic. Uvítají také pravidelné hnojení, nejlépe v podobě kompostu. Během roku jim odstraňujte napadené, případně poškozené nebo staré listy. Do záhonu se k čemeřicím hodí rostliny s podobnými nároky, takže třeba bohyšky, plicníky, škornice, dlužichy nebo kapradiny.

Které kapradiny vybrat do hajních zahrad

Odhánění duchů a jiné zajímavosti o čemeřici

  • Jedovatost čemeřic je známá už odedávna. Například Keltové ji využívali při výrobě šípového jedu určeného k lovu zvěře. Ve starém Římě se tomuto jedu říkalo helleboro, od čehož byl pravděpodobně odvozen latinský název čemeřice Helleborus. Keltové čemeřici používali ale i k léčbě domácích zvířat. Rostlinu třeba zavěšovali do chlévů, v nichž měla od chovaného dobytka odhánět zlé duchy.
  • Čemeřice se používala i při léčbě lidí. Kvůli nevhodnému dávkování však léčitelé často hazardovali se životem svých pacientů. Kromě psychických problémů měla čemeřice léčit i epilepsii nebo gynekologické obtíže. Dnes se už v lidovém léčitelství nevyužívá. 
  • Čemeřici se také někdy říkalo kýchavka, protože prášek namletý z kořene čemeřice po přičichnutí dráždil sliznice a vyvolával kýchnutí. S kýchnutím pak měly z těla odcházet i zlé síly. Kvůli kýchání se jeden čas prášek z kořenů čemeřice přidával i do šňupacího tabáku. 
  • Další ze zajímavostí čemeřic je jejich opylení. To zajišťují běžně včely. A právě kvůli nim kvetou čemeřice tak dlouho – aby si je za teplejších dnů stihly včely najít. A pokud se stane, že se ke květům čemeřice včely nedostanou (přece jen kvetou už v lednu), dokáže se rostlina v případě nouze opylit sama. 
  • V přírodě roste jen necelých 30 druhů čemeřic. Jelikož se mezi sebou čemeřice ale velice dobře kříží, vznikají při jejich šlechtění nové a nové kultivary.

Čáry, magie a pověry z říše rostlin

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada