Plody jen na samičích cesmínách? Existují výjimky
Cesmína je dvoudomá (některé rostliny vytvářejí jen samičí květy, jiné jen samčí): ozdobné plody tedy nevyrůstají na všech cesmínách, ale jen na samičích; samci dodávají pyl nutný k oplodnění. Výjimkou je americká cesmína modrá (I. x meserveae). Její odrůdy jako ’Blue Angel’ nebo ’Golden Girl’ totiž tvoří červené (nebo žluté) plody i bez sprášení jinou rostlinou. Je však dobré vědět, že plodů bude víc, pokud v blízkosti roste samčí rostlina.
Pro cesmínu ostrolistou (I. aquifolium) platí totéž. Chcete-li si tedy být jisti bohatou násadou barevných plodů, vysaďte do zahrady dobrý zdroj pylu, jakým jsou třeba odrůdy ’Blue Prince’, ’Dragonskin’ nebo ’Jade Star’.
Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium) ' Alaska' je odolná odrůda, jejíž plody se dlouho drží na větvích. Trnité listy poskytují perfektní ochranu na hranici zahrady.
Foto: Shutterstock
Cesmíny potěší hmyz i přezimující ptáky
Každopádně cesmíny na zahradě potěší včely a čmeláky, protože malé bílé květy jim na jaře (v květnu až červnu) poskytují potřebnou potravu.
Cesmíny si rádi nacházejí i ptáci. Pro kosy, drozdy a červenky jsou v zimě jejich červené, ale i žluté plody důležitým zdrojem potravy. Černé bobule vytváří cesmína vroubkovaná (I. crenata). Na rostlinách vydrží plody cesmíny dlouho. V hustě olistěném keři, kam kvůli pichlavým listům pronikne jen málokterý vetřelec, si mnohé druhy navíc rády stavějí hnízda.
Kam cesmíny vysadit a jak je řezat
Cesmíny jsou sice dražší, ale díky svým odolným listům si lépe poradí s horkým a suchým počasím, takže se z nich budete moci těšit i v letech chudých na srážky. Mají rády slunné až stinné stanoviště (panašované odrůdy se lépe vybarví na slunci) s lehce kyselou až neutrální humózní půdou. Na jílovitých půdách je nutný přídavek humusu, příp. substrát pro pěnišníky (rododendrony).
Cesmíny obrážejí i na zdřevnatělých částech, takže je můžete řezat bez obav. Za každoroční řez v srpnu se vám odvděčí kompaktním růstem.
Jak cesmíny na zahradě využít
Cesmíny se dobře uplatní, pokud jim poskytnete trochu místa – ať už jako přirozeně rostoucí velký keř, nebo dřevina tvarovaná řezem. Vysadíte-li je těsněji k sobě, vytvoří hezký hustý a stálezelený živý plot, a mohou tak posloužit jako zajímavá alternativa k zeravům a dalším trochu okoukaným „plotovým“ dřevinám.
Lidé se často ptají na jedovatost cesmín. Pravdou je, že jejich listy ani plody nejsou tak jedovaté, jak se všeobecně předpokládá. Obsahují stejný nepatrný podíl hořčin jako hořká čokoláda. Člověk by tedy musel zkonzumovat velké množství jejich bobulí (které nijak valně nechutnají), aby to bylo zdraví škodlivé.