Chcete se pyšnit dokonalým trávníkem? Věnujte mu na jaře dostatek péče, a on se vám za ni v příštích měsících odmění svou krásou

S údržbou začínáme na konci zimy

Jako první krok provedeme kontrolu trávníku. Vybereme si k tomu den, kdy nemrzne, abychom jej chůzí nepoškodili. Na trávník nevstupujeme ani v případě, že je hodně nasáklý vodou a raději si počkáme, až vyschne. Zkontrolujeme především, zda netrpí chorobami nebo nebyl napaden škůdci. Zaměříme se také na odstranění zbytků staré trávy a listí, pokud se nám to nepodařilo dokonale udělat na podzim. Prohlédneme si travní drn, jestli jej na některých místech nenadzdvihl mráz. Pokud tomu tak je, tyto plochy uválcujeme. V tomto období zařízneme okraje trávníku, čímž obnovíme jeho elegantní vzhled.

Jak vybrat vertikutátor a provzdušnit trávník

www.nkz.cz

Potlačování mechu v trávníku

Dále svou pozornost zaměříme na mech v travním porostu. Objevuje se zpravidla na stinných a vlhkých místech zahrady, pod stromy a keři, u zídek, v tmavých zákoutích, kde se ho většinou nedaří zcela odstranit. Zkuste se v tomto případě zamyslet nad tím, zda by nebylo lepší vysázet zde jiné rostliny. Další příčinou výskytu mechu může být také extrémní půdní reakce. Pokud se mech vyskytuje i tam, kde je dostatek slunečního svitu, svědčí to především o špatné péči o trávník. K nejčastějším chybám patří příliš krátké zastřihávání, nedostatečné provzdušňování, nedostatek některých živin, nedokonalé mechanické odstraňování mechu nebo špatné odvodnění. Brzy na jaře posypte místa zasažená mechem trávníkovým křemičitým pískem a následně mech vyhrabejte hráběmi a na závěr použijte ještě vertikutátor.

Trávník
Info ikona

Provzdušňování trávníku čili vertikutace

Trávník potřebuje správně dýchat, a proto jej musíme na jaře a na podzim pořádně provzdušnit. Jinak hrozí, že se vytvoří vysušená nahnědlá nebo prořídlá místa, která je nutné následně hnojit nebo dosívat. Tráva, kterou provzdušňujeme by ideálně měla mít výšku 3-4 cm. Jarní vertikutaci provádíme v březnu a dubnu. K provzdušnění trávníku slouží nejrůznější stroje – vertikutátory, se kterými se pracuje podobně jako se sekačkou. Trávník přejíždíme v pruzích, následně i šikmo. Nakonec vyhrabeme zbytky starého listí, trávy a mechu. Na trhu jsou k dostání stroje, které udělají tuto práci za vás, některé mají i sběrné koše. Veškeré rostlinné zbytky dejte do kompostu. Po vertikutaci trávník případně přihnojte a dosejte trávu na zničená místa.

Trávník
Info ikona

Zastřihování trávníku

Tento úkon přijde na řadu v prvních jarních měsících během příznivého počasí. Pravidelné sekání trávníku pomáhá trávě v bujném růstu. Tráva je hustá, hebká a má zdravý vzhled. Trávník stříháme na jaře každý týden. Je-li potřeba, přihnojíme ho nebo zavlažíme. Ve velmi  suchém období sekání trávníku zcela vynecháme. Můžeme zastřihávat celé travní plochy, vysekávat pouze cestičky v trávě (u přírodně řešených zahrad) nebo ponechat část trávníku neposekanou (luční trávníky). Posekanou trávu ukládáme na kompost. Pokud máte užitkový trávník, chcete jej přirozeně pohnojit a navíc potěšit žížaly, ponechte občas slabou vrstvu posekané trávy na místě. Vrátíte tím živiny do půdy a pomůžete půdním organismům.

Celoroční péče o trávník

www.nkz.cz

Zdroj: BRICKELL, Christopher. Velká zahrádkářská encyklopedie: [praktický průvodce zahrádkářskými technikami, navrhováním a údržbou výsadeb i pěstováním květin, okrasných rostlin, ovoce a zeleniny. Vyd. 2. (v nakl. Ikar 1.). Praha: Ikar, 1999. ISBN 80-7202-569-4.

Trávník trochu jinak

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada