Co s muškáty, které jste nestihli včas přenést mimo sníh a mráz: dejte jim šanci, některé mohly přežít. Které má smysl zachraňovat a jak to udělat

Letošní teplé podzimní počasí trvalo opravdu dlouho. I proto mnozí zahrádkáři nechávali své muškáty venku kvést až do poslední chvíle. Když pak nečekaně napadl první sníh, a to i v nížinách, řada z nich nestihla pelargonie včas přenést do prostor určených k jejich přezimování a některé rostliny zasáhly i první mrazíky. Co s takovými rostlinami? Mají vůbec šanci přežít? A pokud ano, jak je zachránit a postarat se o ně? 

Přezimujte muškáty v podobě řízků: pelargonie se kvůli lepšímu zazimování na podzim zastřihávají, tak proč je rovnou nenařízkovat. Navíc ušetříte místo

www.nkz.cz

Muškáty na balkoně přežijí spíš než ty u země

Jestli muškáty příchod zimy venku přežily, nebo ne, závisí na vícero okolnostech. Předně záleží na konkrétních teplotách, kterým byly vystaveny (-5 °C nebo - 8 °C hraje podstatnou roli), na lokalitě (na samotě u lesa mají menší šanci než na městském sídlišti), jejich umístění (květináč u země je rizikovější než truhlík v prvním patře, který nemusel mráz zasáhnout) a případné ochraně (boční zeď balkonu mohla rostliny ochránit).  

Větší šanci na přežití mají neostříhané muškáty

Lépe na tom budou také muškáty, které jste na zimu stále ještě neostříhali a nechali je naplno kvést. U nich je větší šance, že k případnému namrznutí podlehnou koncové části rostlin, které byste stejně před přesunem do domu z muškátů odstranili. 

Záleží i na prošlechtění daných muškátů. Úplně obyčejné muškáty, které zimujete už třeba třetím rokem, zvládnou přemrznutí lépe než choulostivé anglické pelargonie nebo některé hybridy šlechtěné na bohaté kvetení. 

Z muškátů ostříhejte vše viditelně namrzlé

Neostříhaným muškátům vylámejte květy a ostříhejte je tak, jak jste před zazimováním zvyklí. Ostříhat musíte minimálně vše, co je viditelně namrzlé, jinak hrozí, že tyto části začnou hnít. Rostliny přesuňte na světlé bezmrazé místo (s teplotou nejlépe 5 až 10 °C), během zimy je občas zalijte a na jaře je přesaďte do čerstvé půdy. Při dodržení všech podmínek na jaře obrazí. 

Muškáty, které mráz zasáhl už v ostříhaném stavu, mají menší šanci na přežití, ale přesto ji mají (záleží, jak moc u vás mrzlo a jak moc už byly pelargonie zastřižené). I u nich odstraňte vše znatelně namrzlé a stříhejte až do zdravých (nenamrzlých) částí rostlin. Nepřenášejte je do tepla, ale na místo zimování a zpočátku je pravidelně kontrolujte – vše namrzlé po čase změkne a je nutné to odstranit. Vývoj namrzlých rostlin se sice zpomalí, ale pokud obrazí, máte vyhráno. 

Zdroj: autorský článek

Jak dostat muškáty po zimě do kondice

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada