Každá rostlina má svůj životní cyklus, do kterého patří nejen rašení listů a vyhánění květů (případně tvorba plodů), ale také proces stahování energie zpět do kořenů nebo cibule. Právě cibule je zásobárnou živin, a když jí neumožníme si je schovat, bude mít příští rok méně síly. A to se projeví buď tím, že nepokvete nebo bude její květ malý.
Co po odkvětu (ne)dělat, aby cibuloviny za rok zase krásně kvetly
Jakmile tulipánům opadají okvětní lístky, odstřihněte stonky. Když to neuděláte, začne rostlina na vrcholku tvořit semena, což není žádoucí (energeticky se tím vyčerpává). A než odkvetou, vesele je řežte do vázy.
Zbytek rostliny nechte v záhoně uschnout. Úplně. Všechna energie se tak vrátí zpět do cibule.
Jakmile listy zaschnou, můžete cibule opatrně vyrýpnout, osušit a uskladnit až do podzimu ve větrané místnosti.
Podívejte se na návod, který jsme sdíleli na našem Instagramu:
Vyndavat cibule ze země nebo ne?
Někdo radí cibule vyndavat, jiný ne. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody obou způsobů:
Obecně se doporučuje vyndavat spíš větší cibule (tulipány, lilie, hyacinty), menší, jako jsou sněženky nebo narcisky, můžete v záhonech nechat.
Cibule nemusíte vyndavat každý rok, stačí jednou za dva roky.
Důvodem, proč je vyndat a znovuzasadit i dceřinné cibulky, je prevence chorob (pokud je nebudete sázet stále dokola na stejné místo), lepší výživa cibulí a rozesazení namnožených cibulek.
Pokud se rozhodnete cibule nevyndavat, počítejte s tím, že se postupem doby budou v zemi zavrtávat stále hlouběji a časem nepokvetou.