Podobně jako houby v lese jsou některé pokojovky bezpečné, můžete je s klidem jíst a některé jsou i zdraví prospěšné (jako třeba angínovník, rýmovník nebo migrénovník), jiné mohou způsobit vážné zažívací potíže nebo kožní vyrážku kvůli obsahu toxických látek. Obecně byste v případě, že s vámi doma žijí nerozumná mláďata, měli k pokojovkám přistupovat vždy jako k potenciálnímu nebezpečí a květináče dávat do bezpečné výšky.
Těchto 5 pokojovek si do domácnosti s dětmi a zvířaty raději nepořizujte
Oleandr
Oleandr je keř, který roste ve středomoří venku jako překrásný plevel. Je tak pěkný, že spousta dovolenkářů touží pěstovat ho také. Jenže v našich podmínkách nepřežije zimu, a tak je potřeba ho mít od listopadu do května v teple. Pokud nemáte vhodný prostor pro jeho přezimování a měli byste ho doma, raději si nechte jeho pěstování na důchod. Obsahuje jed digitoxin, který je smrtelně jedovatý. Toxické jsou všechny části rostliny, a to dokonce tak, že k zabití dospělého člověka by stačilo sníst dva listy.
Zamioculcas
Krásná a módní rostlina je teď na vrcholu popularity především proto, že také čistí vzduch interiéru od formaldehydu a benzenu, velmi snadno se pěstuje a zvládne i menší pěstitelské přešlapy. Její listy ale obsahují nerozpustné krystaly šťavelanu vápenatého, který u lidí i zvířat způsobuje mechanické podráždění sliznic končící v extrémních případech udušením.
Difenbachie
Nádherný domácí solitér, který má silnou moc čistit vzduch od nečistot a toxinů. Zároveň ale toxiny schovává v listech v podobě šťavelanu vápenatého. I když je smrtelně jedovatý, nejspíš byste ho ani vy, ani vaše drobotina, nezvládli sníst tolik, aby vás zabil. Stačí totiž jednou kousnout do listu a budou vás tak pálit ústa, že to nezopakujete. I tak ale budete potřebovat lékařskou pomoc kvůli otokům dýchacích cest.
Monstera
Také jste podlehli kouzlu pěstování obří monstery? Buďte s jejím pěstováním doma opatrní. Patří totiž do stejné skupiny jako předchozí dvě (árónovité), a tak i ona v listech schovává šťavelan vápenatý, který silně dráždí dýchací cesty.
Tchýnin jazyk
Pichlavý tchýnin jazyk patří mezi pokojovky, které jen tak neutrápíte, a proto jsou vhodné i pro lidi, kterým doma nepřežije ani kaktus. Zároveň se hodí do domácností alergiků, protože na hladkých dlouhých listech ulpívá ve srovnání s jinou zelení méně prachu. Ale velkou nevýhodou je obsah saponinů, steroidů a glykosidů v listech. Už po pouhém olíznutí může dojít k nevolnosti, zvracení, průjmu a v extrémním případě i smrti.