Dračík byl českými perenáři zvolen trvalkou sezony 2021

Rod dračík (Penstemon) patří do čeledi krtičníkovité a zahrnuje přes 270 druhů. Ty pocházejí převážně z Ameriky a u nás nacházejí uplatnění zejména nízké až středně vzrůstné krátkověké (dožívají se 3–5 let) byliny nebo polokeře. 

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Fotogalerie

Podle čeho poznáte dračík 

U nás dorůstají dračíky obvykle do výšky 30–60 cm, existují ale i nižší a vyšší druhy. Rostliny se bohatě větví a vytvářejí vstřícně nebo přeslenitě uspořádané podlouhlé listy. Typické jsou pro dračíky trubkovitě nálevkovité květy různé délky, které opyluje široké spektrum hmyzu (v Americe i kolibříci). Barva květů je proměnlivá: od bílé přes růžovou, červenou až po fialovou a modrou plus jejich odstíny a kombinace. 

Pěstované zahradní odrůdy dračíků vznikly křížením původních druhů, k nimž patří zvláště Penstemon hartwegii, P. cobaea a P. gentianoides. 

Jak vytvořit zahradu, která přechází do krajiny

Kde a jak pěstovat dračík 

Nízké druhy dračíků mají rády suché, písčitékamenité půdy, a pěstují se jako skalničky. Vyšší druhy jsou ideální do trvalkových záhonů. Kvůli velkému množství druhů a odrůd nelze jednoznačně stanovit ty nejvhodnější podmínky pěstování, ale šlechtěným záhonovým hybridům, které se do zahrad nejčastěji vysazují, vyhovují osluněná až polostinná místa s živnou půdou. 

Dračíky se nejsnáze množí vegetativně vrcholovými řízky odebranými koncem léta (zimu musejí přečkat ve studeném skleníku) nebo na jaře. Na záhon se mladé rostliny vysazují do sponu 30x30 cm a k jejich rozvětvení přispěje zaštípnutí vrcholu. Na zimu je nutné dračíky chránit nastýlkou před vymrznutím (nejsou spolehlivě mrazuvzdorné) a následující jaro zmladit zastřižením na výšku 10 cm.

Přehled jarního řezu: které rostliny stříhat a jak

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada