Málo místa pro dřeviny? Ale jděte!
Výmluvy na velikost přitom neobstojí: pokud máte obavu, že pozemek, který máte k dispozici, je na kouzla s podzimní paletou dřevin příliš malý, porozhlédněte se po nabídce keřů nebo se podívejte na menší odrůdy stromů, jako je jinan ʹMarikenʹ. Ten se osvědčil dokonce jako nádobová rostlina. Kromě dřevin můžete využít také pnoucí rostliny, jako je loubinec nebo hortenzie řapíkatá: ty už nezaberou téměř žádný prostor.
Žluté, oranžové nebo červené listy?
Důležitou roli při výběru hraje požadovaná barva. Pokud máte rádi finále sezony v zářivě červené, pravděpodobně se vám bude líbit temnoplodec (neboli černá jeřabina) nebo dřišťál obecný. Přitom je dobré vědět, že u rostlin, které se na podzim vybarvují do oranžovočervené škály, zpravidla probíhá přeměna barev od žluté přes oranžovou k červené.
U listů brslenu křídlatého, jehož listy teď září růžovočerveně, je to jinak. Tady barevná proměna probíhá „skokem“ – od zelené přímo k odstínům červené, stejně jako kupříkladu u borůvky nebo loubince trojcípého. Totéž platí i u rostlin, jež se vybarvují žlutě, jako je vilín, javor babyka a výše zmíněný jinan –pouze u nich po zelené následuje žlutá.
Jak ovlivnit výrazné zbarvení listů
Změny barev vyvolává odbourávání látek v listech, vliv na ně má i skladba barviv. Platí také, že starší dřeviny se většinou zbarvují výrazněji než mladé. Kromě toho na průběh barevného představení působí také půda, stanoviště a podnebí.
A tady se nabízí způsob, jak přírodě trochu pomoci: výraznému vybarvení listů pomůže velmi slunné, spíše suché chráněné místo a střídmé dávky hnojiva, popřípadě půda chudá na živiny. Vysoký obsah živin a příliš mnoho vlhkosti naopak na podzimní kouzla působí negativně. K tomu je nutné dodat, že ne všichni jedinci téhož druhu se zbarvují se stejnou intenzitou.