Setí se v dubnu není vůbec od věci
Setí v dubnu není vůbec od věci. Možná vás to překvapí, ale na začátku dubna toho můžete vysít opravdu hodně. Jak Tomáš Trejbal zmínil, u nich vede jednoznačně hrášek. A to především “Zázrak z Kelvedonu”, který je podle něj skvělou odrůdou dřeňového hrášku, jehož výhodou je i to, že vám nevyroste příliš vysoko. Je to totiž jen 40 cm vysoká rostlina, která nepotřebuje oporu, maximálně k němu zapícháte pár klacíků a on se jich chytne. Tedy nemusíte nic pracně budovat a jeho pěstování je jednoduché.
Příprava záhonu na podzim je důležitým prvkem pro následnou bohatou úrodu
Tuto část rozhodně nepodceňujte. Není s tím tolik práce, jak by se mohlo zdát, jakmile si však půdu připravíte, budete se moci těšit z dobré klíčivosti semínek a zdravých rostlin. Nicméně je to bohužel věc, kterou zahradníci často nedělají, a pak se potýkají s klasickými problémy typu: neduživé sazenice, sazenice trpící na škůdce nebo sazenice málo odolné vůči chorobám.
Jak vypadá příprava záhonu před setím?
Plečkou si nejprve nakypřete zeminu v záhonu. Pečlivě rozbijte všechny hroudy. A kdyby vám náhodou v záhonu klíčil nějaký ten plevel, stačí ho podseknout, čímž ho zastavíte v růstu. Může se stát, že v záhonu najdete kořínky z loňského roku, objevit je ale můžete i v zeleném hnojení. To vůbec to nevadí, protože tyto kořenky se rozloží a obohatí půdu o humus.
Tím, že na záhon použijete plečku, prokypříte půdu do hloubky asi 15 cm a motyku tím pádem vůbec nepotřebujete. Pak už si vezměte k ruce hrábě. Pomohou vám dostat půdu do roviny, což zamezí, aby voda nesplavovala zeminu stranou a zároveň vám to zajistí, že všechna vysetá semínkabudou mít stejné množství vody. Nebojte se při práci hrábě otočit, jejich plochá strana je úplně stejně praktická a na vyrovnání půdy možná i lepší.
Proč je plečka lepší než rýč
Proč nepoužít rýč? Respektujte přirozené vrstvy půdy. V půdě to funguje totiž podobně jako v oceánu, kde žijí různé druhy ryb v určité hloubce. Stejně tak i v půdě žijí v různých vrstvách bezobratlí živočichové, houby a bakterie. Když by se záhon zryl, vše by se v půdě obrátilo vzhůru nohama, čímž by se změnilo životní prostředí. Spousta živého by kvůli tomu zahynula. Ovšem když se půda pouze zkypří, vše živé v zemině pomáhá, aby se zasazené rostlině dařilo a ona pěkně rostla.
Jak postupovat při výsevu hrášku
Hrášek se nejlépe seje klasickým způsobem, tedy ručně. A to buď do jedné řádky, která je vzdálená 30-40 cm od sebe, nebo do dvojřádků, kdy máte vždy dva řádky vedle sebe, ale potom u nich potřebujete větší rozestup (a to zhruba 60 cm). Práci si můžete usnadnit použitím zahradní lopatky, která je asi 30 cm velká, díky čemuž dokáže velmi snadno odhadnout ten správný rozestup mezi řádky. Řádek si vyznačte tak, že si v záhoně vytvořte rýhu. Hrášek pak vkládejte do rýhy zhruba 3 cm hluboko. Pokud chcete urychlit jeho růst, doporučujeme vám, abyste hrášek před výsevem dali na 24 hodin do vody. Během této doby hrášek ve vodě krásně nabobtná, čímž se mnohokrát zvýší šance na to, že se dočkáte krásné rostlinky. Navíc se vám bude při setí s hráškem lépe pracovat, protože je větší, a tím i při setí dodržíte lépe předepsanou vzdálenost. Ušetříte si tím práci s následným protrháváním, které nebude třeba provést.
Hrášek v řádcích přihrňte zeminou a lehce přitlačte rukou. Nakonec celý záhon zalijte vodou. Jak vidíte, nic na tom vůbec není, takže směle do toho. V červnu se pak můžete těšit na úrodu. Pozor ale, hrášek není to jediné, co se dá v dubnu sít, pro inspiraci k setí zmíníme ještě mrkev, kozí bradu nebo třeba černý kořen, což je zelenina, kterou pěstovaly naše babičky a je to skvělá zelenina na pyré.