Předně je nutné vědět, že fuchsie nejsou mrazuvzdorné – na zimu je proto potřeba je přesunout do bezmrazého prostoru a na jaře zase připravit na letnění. Klíčové také je, že fuchsie sice mají rády polostín až stín, to ale neznamená, že porostou ve tmě. Tak jako jiné rostliny potřebují světlo, jen je neumisťujte na jižně orientované místo a vyvarujte se poledního slunce. Ideální je pro ně na východ, západ nebo sever směrované stanoviště na balkoně, terase i zahradě.
Jarní přesazení fuchsií
Čas k přenesení fuchsií z jejich zimoviště ven nastává na přelomu dubna a května. Záleží samozřejmě na oblasti a konkrétním počasí. Ještě před umístěním na letní stanoviště ale fuchsie přesaďte do čerstvého substrátu. Může být kupovaný, ale namíchat si ho můžete i z běžné zahradní půdy, kompostu, písku nebo perlitu. Výsledkem by měla být lehká, humózní a kyselejší zemina.
Rostliny před přesazením nechte mírně proschnout, abyste z jejich kořenů snadno oddělili původní zem. Mladé rostliny vsaďte do větší nádoby, starší exempláře do původní. Rostliny v květináči mírně „přimáčkněte“ a zalijte. Spolu s přesazením proveďte i jarní řez fuchsií, kterým podpoříte jejich kompaktní tvar. Odstraněnou půdu nevyhazujte, ale dejte na kompost.
Fuchsie odrůdy 'Alice Hoffman'
Kdy a jak řezat fuchsie
Fuchsie je nejlepší řezat na podzim a zjara. Na podzim zkraťte zbytečně dlouhé nové výhony (kvůli zachování základního tvaru keříku, příp. stromku), na jaře odstaňte v zimě vyrašené vytáhlé výhony (rostlinu dotvarujte). Jarní řez proveďte co nejdříve, abyste nemuseli odstraňovat už rašící očka. Řez můžete využít i k vytvoření kmínku s korunkou, keříky fuchsií mívají ale zpravidla delší životnost.
Jak moc zalévat fuchsie
Pro bohatý růst a kvetení potřebují fuchsie dostatek vláhy, zejména během léta. Množství zálivky se ale vždy odvíjí od konkrétní rostliny, jejího stanoviště a aktuálního počasí. V nádobě substrát navíc vysychá rychleji než ve volné půdě, proto je třeba ho pravidelně kontrolovat. Použití podmisky je sice během horkého léta praktické, fuchsie ale nesmějí stát ve vodě.
Fuchsie odrůdy 'Tom Thumb'
Foto: Shutterstock
Na nevhodném místě (příliš slunném nebo horkém) může rostlina navíc vypadat zavadle, což vede nezřídka k další a další zálivce a následně i odumření fuchsie. Zalévejte tedy jen tehdy, když je substrát v nádobě opravdu suchý. Horkem zavadlou rostlinu můžete zkusit přivést zpět k životu rosením nebo dočasným přenesením do chládku.
Jak zalévat rostliny v nádobách
Jak a čím hnojit fuchsie
Kromě vláhy potřebují fuchsie ke svému růstu dostatek živin. Bohaté kvetení něco stojí, proto fuchsie hnojte pravidelně. Začněte po ujmutí přesazených rostlin a hnojit přestaňte koncem léta – rostlinná pletiva musí do zimy dostatečně vyzrát. Na jaře preferujte dusíkatá hnojiva pro bujný růst, později tvorbu květu podpořte fosforem a draslíkem, na podzim hnojte už jen draslíkem. Frekvenci hnojení podřiďte konkrétnímu hnojivu (vycházejte z návodu) – běžně se ale fuchsie přihnojují tekutým hnojivem každý týden (někdy i dvakrát).
Choroby, škůdci a zimování fuchsií
Obecně platí, že nejlepší prevencí před chorobami a škůdci jsou silné a odolné rostliny. Dopřejte jim proto vše, co potřebují. I tak se ale nemusíte vyhnout ataku mšic, svilušek (jejich přítomnost poznáte podle jemných pavučinek na listech) nebo molic (podle lepkavých listů). Při každé zálivce provádějte tudíž zevrubnou kontrolu rostlin a při výskytu škůdců včas zasáhněte vhodným přípravkem (přípravky střídejte).
Z chorob postihuje fuchsie nejčastěji plíseň šedá, a to nejčastěji v důsledku špatných podmínek při zimování. Rostliny potřebují v zimě stabilní teplotu 5–10 °C, omezenou zálivku (zhruba po třech týdnech, záleží ale na podmínkách, půda by neměla úplně vyschnout) a dostatek světla. Při odstranění listů (např. kvůli škůdcům) zvládnou rostliny přezimovat i ve tmě.