Hlízy mečíků: kdy je z půdy vyndat a jak se o ně před uskladněním postarat

Mečíky nebo také gladioly (lat. Gladiolus) se řadí mezi letní cibuloviny, jde ale o hlíznaté rostliny. Pravé cibuloviny totiž ukládají zásobní látky do vrstev, resp. plátků v cibulích. Hlízy jsou sice také zásobní orgán, ale plátky nevytvářejí. Po sezoně by se hlízy mečíků měly z půdy vyndávat, a to z preventivních zdravotních důvodů. Na jaře (v dubnu, nejpozději v květnu) se pak do záhonů opět vysazují. 

V čem se odlišují cibule a hlízy rostlin

www.nkz.cz

Kdy hlízy mečíků z půdy vyndat a proč

S vybíráním hlíz mečíků z půdy se začíná obvykle koncem září, minimálně měsíc po odkvětu – hlízy musejí dostatečně vyzrát. Někdo je vyndává ve chvíli, kdy začnou gladiolům žloutnout listy, pro jiného nastává čas v polovině října. Zkušení zahrádkáři k mečíkům říkají: do půdy na 1. máje a ven na Velkou pardubickou, tj. během druhé říjnové neděle. Záleží ale na době výsadby. 

Důvodem každoročního vybírání hlíz mečíků je prevence před půdními patogenními houbami, které tyto rostliny napadají a které jsou přenosné právě hlízami. Ze stejného důvodu se doporučuje mečíky také každý rok vysazovat na jiný záhon. Původci houbových chorob mohou totiž v půdě přetrvávat i desetiletí. 

Jak správně uskladnit hlízy jiřin

www.nkz.cz

Hlízy vyndejte ze záhonu pomocí rycích vidlí

Na vysazené hlíze mečíku se během roku vytvoří hlíza nová (stará se po zaschnutí odstraňuje, uskladňuje se nová) a také větší množství malých hlízek (vypadají jako korálky), které se označují jako brut. I ty se z hlízy odstraňují a na jaře se vysazují např. do truhlíku, aby zesílily – mečíky si takto můžete namnožit. 

Při vyjímání z půdy hlízy mečíků nejprve opatrně podeberte rycími vidlemi, a pak je vyberte. Odstraňte z nich zeminu a všechny podezřelé vypadající hlízy (s propadlými místy nebo se skvrnami) zlikvidujte. Ochráníte tak zbylé zdravé mečíky. Kontrolu provádějte i během skladování a před výsadbou. 

Před uskladněním hlízy vysušte a zbavte šupin

Na vzdušném a suchém místě nechte hlízy oschnout, a pak jim zastřihněte nebo ukruťte listy. Poté musí následovat vysušení hlíz. Důležitá je vyšší teplota a dostatečné proudění vzduchu. Při 20 °C sušení hlíz trvá měsíc až měsíc a půl. Krycí šupiny na hlízách tak dobře vyschnou a stará hlíza jde od nové dobře oddělit. Pokud se v porostu vyskytly třásněnky, přezimují právě v šupinách, jimiž jsou hlízy obaleny. Tyto „slupky“ z hlíz proto odstraňte. 

Očištěné hlízy ještě dosušte, a pak je uložte do dobře větratelné, suché a bezmrazé místnosti s teplotou 2 až 8 °C. Zhruba měsíc před výsadbou zvyšte teplotu na cca 15 °C, hlízy se tak „probudí“ a mečíky dříve pokvetou. Kvůli případným škůdcům a houbám hlízy před výsadbou namořte

Vysaďte si trvalky, které vám prodlouží léto: mohou kvést až do prvních mrazíků

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada