Hvězdnice kvetou od srpna do listopadu
Hvězdnice pocházejí především z prérií a světlých lesních porostů Severní Ameriky. I když neodmyslitelně patří k podzimu, už na vrcholku léta přinášejí některé z nich malou ochutnávku podzimní nálady. V závislosti na odrůdě rozkvétají hvězdnice novoanglické a novobelgické neboli viržinské (Aster novae-angliae a A. novi-belgii) v srpnu a září, zatímco drobnokvěté hvězdnice vřesovcovité (A. ericoides) přiznají barvu teprve v říjnu a v listopadu pak čas hvězdnic ukončí. Krásné doplnění k druhům vysokým až jeden a půl metru tvoří kompaktní polštáře hvězdnice hustokvěté (A. dumosus). Svůj barevný koberec rozbalují rovněž v době od srpna do října.
Odolnost hvězdnic vůči padlí
Rozlišit od sebe některé vysoké formy hvězdnic bývá oříškem i pro odborníky, protože existuje spousta odrůd, které si jsou značně podobné. Důležitější než vzhled je ovšem rozlišení odolných a citlivých druhů: proto je dobré před koupí rostliny vědět, k jakému druhu náleží. Hvězdnice novoanglické jsou totiž mnohem odolnější proti nákaze padlím než téměř identické hvězdnice novobelgické.
Výběr odolné rostliny však nestačí; záleží i na podmínkách a ošetřování. Rozvoji houbových chorob napomáhá hustá výsadba (která je příčinou horšího osychání po dešti) nebo nedostatečná výživa. Pokud rostliny na vaší zahradě padlím pravidelně trpí, je dobré je už na přelomu července a srpna preventivně ošetřit vhodným fungicidem. Jakmile nastane období bez srážek, měli byste hvězdnice vydatně zalévat. Nikdy však neskrápějte listy, ale lijte vodu vždy přímo k patám rostlin.
Hvězdnice jsou na péči náročné
Nároky hvězdnic na péči jsou poměrně značné, protože vyžadují pravidelný a dostatečný přísun živin. Kromě toho potřebují vysoké druhy a odrůdy pro perfektní vzhled pevnou oporu. Je dobré, když rostliny dostanou možnost opřít se už během růstu, tedy v době, kdy dorostly výšky 50 až 75 cm. Aby zůstaly dlouho zdravé a svěží, měli byste je každé dva až tři roky buď po odkvětu, nebo na jaře rozdělit a nově vysadit. Pokud jejich lodyhy necháte stát přes zimu, seřízněte je nejpozději časně zjara.
Méně náročné než hvězdnice novoanglické a novobelgické jsou drobnokvěté hvězdnice, které se dokážou vypořádat i s krátkým obdobím sucha. Hvězdnice srdcolistá (A. cordifolius) zase může růst i ve světlém stínu.
S jakými rostlinami hvězdnice sázet
Nejpůvabnějším doprovodem podzimních hvězdnic jsou jiné podzimní hvězdnice. Rozlehlý záhon osázený nejrůznějšími odrůdami kvetoucími v růžové, bílé a fialové vypadá velkolepě. Pohlednou skupinu mohou doplnit ploštičníky (Cimicifuga), oměje Carmichelovy (Aconitum carmichaeli) a podzimní sasanky neboli sasankovky japonské (Anemone japonica).
Do popředí záhonu vysázejte kompaktně rostoucí a pozdě kvetoucí trvalky, jako jsou rozchodníky (Hylotelephium telephium a H. spectabile), zlatobýly (Solidago) nebo listopadky (Dendranthema). Vynikající sousedé se najdou také v říši trav: skvěle poslouží ozdobnice (Miscanthus), dochany (Pennisetum) a třtiny (Calamagrostis).