Jejich vůni i krásu doma vítáme s povděkem, protože rychlené kvítí dokáže navodit pocit jara o pár týdnů dřív, než skutečně přijde. Nejčastěji se v květináči kupují hyacinty nebo narcisky, výjimkou ale nejsou ani modřence nebo tulipány. Aby doma vykvetly už v únoru nebo březnu, nechávají se v interiéru od zimy na chladném okně. To je probudí a vykvetou o řadu týdnů dřív než venku.
V květináči je nechte “dojít”
Květináč s jarními kvítky si domů s největší pravděpodobností přinesete těsně před rozpukem nebo v rané fázi kvetení. Když je necháte v chladnějším prostředí, vydrží krásné 2, maximálně 3 týdny, pak začnou odkvétat. Spousta lidí udělá v tuto chvíli velkou chybu: rostliny úplně ostříhá a cibule vyndá. Přitom nechat ji přirozeně odejít je naprosto zásadní pro to, aby příští rok měly šanci znovu vykvést.
Jakmile cibulovina odkvete, odstřihněte stvoly s květy, zbytek prozatím nechte.
Listy začnou postupně žloutnout a odumírat, v tuto chvíli přestaňte rostlinu zalévat, ale nestříhejte ji. Žloutnutí listů znamená, že se všechny živiny stahují zpět do cibule.
Když listy úplně uschnou, můžete je odstřihnout a cibuli vyndat z hlíny.
Co udělat s cibulkami po vyndání ze země
Teď máte dvě možnosti. V případě, že disponujete zahradou, můžete cibulky hned po odkvětu zasadit do záhonu. Ideální čas na jejich výsadbu je sice na podzim, zhruba do října, ale většinou jim nevadí, když je vysadíte už zjara po odkvětu. Jen logicky pokvetou až příští rok. Dobře si v tomto případě pohlídejte hloubku výsadby, ta by měla být dvojnásobná vzhledem k velikosti cibulky.
Druhou možností je cibule schovat a vysadit ven v obvyklém podzimním termínu nebo je na podzim vysadit znovu do květináče. Ke skladování je nejvhodnější větraný sklep nebo chladnější místnost, kde nejsou přes léto velké výkyvy teplot. Důležité je, aby místnost nebyla vlhká, pak by byly cibule ohroženy hnilobou.
Jak na cibuloviny v květináči
Pokud se chcete příští rok na jaře zase kochat rozkvetlými hyacinty doma v květináči, je potřeba je připravit už kolem Vánoc:
do květináče dejte propustný substrát obohacený kompostem (nebo univerzální substrát ze zahradnictví)
cibuli vložte do zeminy tak, aby jí cca polovina koukala ven, zakryjte a schovejte do studeného sklepa
po cca měsíci přestěhujte do tepla
jakmile rostlině narostou listy, odklopte
Je dobré mít na paměti, že jednou rychlené cibuloviny není vhodné další sezónu rychlit znovu. Raději je dejte na pár let do záhonu nebo truhlíku ven a pro výzdobu domova si pořiďte nové nebo takové, které jste naopak vyndali ze záhonu. Rychlení totiž rostliny docela vyčerpává, a tak se může stát, že v květináči příští rok nevykvetou.