V kanceláři vedro k padnutí, cestou domů se potíte za sklem auta nebo autobusu, ale doma vás čeká chládek severně orientovaného balkonu. Není to bezva představa? Za slunečními paprsky se můžete vydat k rybníku, ale doma si báječně odpočinete v příjemném stínu.
Balkonové letničky, které si libují ve stínu
Nejvhodnějšími květinami pro stinné balkony jsou begonie, které bývají doslova pokryté obřími květy zářivých barev nebo drobnokvěté begonie, zvané ledovky. A jsou tu i fuchsie, které disponují menšími květy ve tvaru zvonečků, v různých kombinacích tlumenějších barev. Tím však výčet balkonovek, vhodných do stínu, zdaleka nekončí.
Skvělé budou i naprosto nenáročné afrikány nebo macešky a pokud máte na péči o květiny jen málo času, pak zvolte netýkavky. Pěstují se velmi snadno a nemusíte z nich odstraňovat odkvetlé květy. Rostliny se o to samy postarají. Vyžadují sice hojnou zálivku, ale nesmí stát ve vodě.
Ve světlém stínu se bude dařit i africkým kopřivám, které vás neoslní krásou květů ale pestrobarevnými listy. Jedná se sice o trvalku, ale v našich podmínkách se nejčastěji pěstuje jako letnička, i když se o jejich dlouhodobé pěstování můžete pokusit. Na podzim jim poskytněte azyl v bytě, na parapetu okna.
Nenáročné stínomilné trvalky do nádob
I mezi trvalkami můžete hledat takové, které nepohrdnou stinným balkonem. V květináči nebo v truhlíku pěstujte pestrolisté dlužichy nebo bohyšky a velmi vhodný bude i nenáročný břečťan nebo stínomilné kapradiny.
Pokud hledáte zelený doplněk ke kvetoucím balkonovkám, zvolte popenec břečťanovitý. Jedná se o vytrvalou bylinu, která se však většinou pěstuje jen jako letnička. Najdete jej i v naší přírodě, jako lesní podrost.
Balkonová zahrádka plná bylinek
Velká část bylinek, využívaných i v našich kuchyních, pochází ze Středomoří. Těm se na severně orientovaných balkonech dařit nebude, ale stále je tu celkem početná skupina bylinek, které nevyžadují přímé sluneční paprsky, a naopak jim světlý stín přijde vhod. Pěstujte oblíbenou pažitku nebo petrželku kadeřavou či hladkolistou, kterým chládek velmi svědčí, a také si do prostorného květináče vysaďte česnek medvědí. V menších nádobách nebo v truhlíku pěstujte i polníček nebo špenát.
Na severním balkoně můžete pěstovat i oblíbené polévkové koření, libeček. Bude potřebovat prostorný květináč, ale odmění se vám záplavou aromatických listů, které využijete do polévek i omáček. A během léta pravděpodobně i vykvete a převezme tak dokonce i dekorativní funkci.
Milujete listové saláty? Speciálně pro balkony je určený listový salát odrůdy ´Baby Leaf ´, vhodný pro pěstování v nádobách, který má rád polostín, ale zvládne i zastíněný severní balkon.
Zdroj:https://www.zahradnictvi-flos.cz/blog/balkon-a-terasa-na-sever-vime-jak-rozzarit-i-ten-nejtemnejsi-kout; https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/balkon-orientovany-na-sever-co-pestovat?