Tepelný šok, ledový průvan a zima od nohou: to by se nelíbilo asi nikomu. A přesto těmto vlivům každý den vystavujeme své pokojové rostliny. Přidejte k tomu nevhodnou zálivku (zpravidla přelití) a na problém máte zaděláno.
Průvan způsobuje nachlazení lidí i rostlin
V zimě je méně světla, proto se snažíme své pokojové rostliny přisunout blíž k oknům, aby mohly přirozené světlo co nejvíce využít. Pokud však jednoduchými okny táhne, mohou rostliny i v přetopené místnosti trpět chladem. Půda v květináčích je totiž chladnější než vzduch v pokoji, zvláště je-li vlhká.
Během dne navíc rostliny trpí velkými teplotními rozdíly, což jim neprospívá (zejména exotickým a kvetoucím rostlinám). Potíže způsobuje i teplý suchý vzduch stoupající z radiátorů nebo necitlivé větrání. Na nepříznivé podmínky pak rostliny reagují zastavením růstu a opadem květů i listů. Zasáhněte proto co nejdříve.
Při topení a větrání berte ohled na rostliny
Předejít podobné situaci je přitom snadné. Stačí brát ohled na všechny obyvatele dané místnosti, tzn. i pokojové rostliny. Co dál? Předně zajistěte, aby okny netáhlo. Při větrání přemístěte dočasně rostliny dál od okna a mimo průvan. Jestliže venku mrzne nedávejte květináče s rostlinami mezi dvojitá okna a nezatahujte závěs, který by rostliny oddělil od teplého pokoje. Dbejte také na to, aby se rostliny nijak nedotýkaly skleněných ploch.
Pokud nemůžete rostliny umístit jinam než na okenní parapet, pod nímž je radiátor, snažte se zmírnit vliv suchého vzduchu. Zavěste např. na topení nádoby s vodou, tzv. výparníky, které pomohou vzduch v pokoji zvlhčovat. Citlivé rostliny můžete postavit i na oblázky v misce, které zalijete vodou – voda se bude v okolí rostlin průběžně odpařovat (květináč ale nesmí stát ve vodě).
Na nastydnutí rostlin myslete už při nákupu
Na možné nastydnutí rostlin ale myslete už při jejich nákupu (zvláště v zimě). Rostliny vystavené před obchodem nebo hned u dveří prodejny nikdy nekupujte. Předejdete tak jistému zklamání.
Tepelnému šoku při zimním přesunu rostlin z prodejny k vám domů zabráníte jedině jejich pečlivým zabalením do několika vrstev papíru, umístěním do igelitové tašky a zkrácením doby transportu na nezbytné minimum. A je jedno, že bydlíte hned za rohem: se ztrátou listů se řada rostlin vyrovnává dost dlouho.
Zdroj: autorský článek