Ibišek syrský kvete do podzimu, tvaruje se proto zjara

Na zahradě se ibišek syrský (Hibiscus syriacus) uplatní nejčastěji jako solitérní keř, vypěstovat z něj můžete ale i živý plot (vzdálenost sazenic min. 50 cm, ideálně ve dvou řadách). Stromková forma ibišku zasazená do velké nádoby se zase využívá k dekoraci vstupu do domu nebo terasy.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Fotogalerie

Ibiškové květy různých tvarů i barev

Ibišek syrský je opadavý mrazuvzdorný keř z čeledi slézovité. Dorůstá do dvou metrů a pěstuje se pro své výrazné květy. Ty mohou být jednoduché i plnokvěté a od poloviny léta do konce září kvetou v bílé, růžové, červené nebo fialovémodré barvě (existují i dvoubarevné). Ačkoli samotné květy nekvetou moc dlouho, keř rozkvétá stále novými (zvlášť při odstraňování těch odkvetlých). 

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) 'Woodbridge'
Info ikona

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus)  'Woodbridge' vytváří růžové květy s červeným až vínovým středem.

Foto: Shutterstock

Kde a jak pěstovat ibišek syrský

Ibišek je spíš teplomilná dřevina, a potřebuje proto slunné a před větrem chráněné místo (oslunění ovlivňuje kompaktní růst a bohatost kvetení) s propustnou, živnou a dostatečně vlhkou půdou. Během vegetace uvítá přihnojení (nejpozději však do konce léta). 

V prvních letech po výsadbě ibišek ocení ochranu před zimou (nastýlku z listí, slámy nebo chvojí), příp. stínění před zimním sluncem (netkanou textilií). Počítejte také s tím, že dřevina roste zpočátku pomalu a raší později (abyste ji v domnění, že zmrzla, nevykopali). 

Ibišek je možné pěstovat rovněž roubovaný na kmínku a pěstovat ho ve velkých nádobách. Zimování ibišku v takovém květináči je však náročnější: možností je přesun do bezmrazé místnosti s nižší než pokojovou teplotou (třeba do zimní zahrady) nebo zakopání nádoby do půdy na zahradě. 

Množení ibišku se realizuje semeny (často se sám i přesévá) nebo řízky z vyzrálého dřeva.

Kdy a jak řezat okrasné keře, které kvetou v létě

www.nkz.cz

Tvarování nechte na jaro, zmlazení na léto

Řez ibišku není nezbytný, ale dodá keři požadovaný tvar. Po zimě (v březnu nebo dubnu) odstraňte z dřeviny nejprve namrzlé a poškozené větve a u hustšího ibišku proveďte prořezávku tak, aby se do koruny dostalo světlo. 

Jelikož ibišek kvete na nových výhonech, můžete loňské větve zkrátit podle potřeby – podpoříte tak rozkošatění keře i tvorbu květů. Centrální větve se přitom ponechávají obvykle delší než obvodové. 

Radikálnější řez vyžaduje ibišek na kmínku – zajistí zahuštění korunky. Stromek po řezu sice pomaleji obrůstá, následně ale bohatě rozkvete. Podobné zmlazení se doporučuje i pro staré keře, které už málo kvetou. U nich ale s řezem počkejte na léto.

Přehled jarního řezu: které rostliny stříhat a jak

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada