Ano, neděláme si legraci. Podzimní nebo raně zimní střih růžím víc uškodí než aby jim prospěl. Čerstvými ranami totiž do rostliny snadno vnikne infekce a daleko víc je ohrožuje mráz. Ideálně proto růže před zimou nestříhejte vůbec a nebo jen tak, abyste kolem nich dokázali pracovat bez poranění trny.
Podívejte se na video, jak zazimovat růže:
Co v zimě nejvíc ohrožuje růže
Pro růže je v zimě největší hrozbou mráz, ledový vítr a slunce. Paradox, že? Mráz a ledový vítr ze stejného důvodu, jako u ostatních rostlin. Pokud by nastaly opravdu velké mrazy bez sněhu (tzv. holomrazy), mohou růže “odspodu” vymrznout. Proto se doporučuje nakopčit minimálně do výšky spodních oček hromádku kompostu, substrátu na růže, jemné štěpky nebo listovky. Tato peřina je ochrání před zimou a zároveň zaručí i ve větších mrazech dostatečný přísun vláhy. Abyste se při sypání mulče neporanili o trny, vypomozte si lopatou a materiál do keříčku nasypte ze shora.
V zimě dokáže dost pálit i slunce, hlavně na jejím konci a rostlinu snadno poškodí. Není proto od věci chránit i nadzemní části rostliny, ideálně chvojím nebo bílou netkanou textilií. Obojím dokáže proudit vzduch, uvnitř vznikne bezpečné mikroklima, ale růže je chráněna před intenzivním slunečním zářením.
Kdy růže odzimovat
S odhrnutím mulče a zastřižením růží nemusíte spěchat. Mnoho zahrádkářů udělá chybu, že růže odzimuje předčasně, při prvním náznaku jara, když jsou rostliny ještě stále ohroženy mrazy. Dobré není ani příliš dlouhé čekání, protože by růže mohly být už narašené. Ideální dobu vám napoví sama příroda: jakmile začne kvést zlatice (lidově zlatý déšť), nastala správná chvíle.
O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.