Jak pěstovat půdopokryvné růže: ozdobí záhony obrovským množstvím drobných květů a nepustí mezi sebe otravný plevel

Jestli některé růže zvládají opakovaně vykvétat od poloviny června, po celé léto až do podzimu, pak jsou to neprávem opomíjené, drobnokvěté růže kobercové. Jejich květy jsou skutečně velmi malé, ale rozvíjejí se na dlouhých šlahounech v takovém množství, že to jejich drobnost bohatě vynahradí.

Půdopokryvné neboli kobercové růže mají jen docela malé, asi 2-7 cm velké květy, ale jejich květenství jich obsahují velký počet. Jedna větvička tak dokáže postupně nakvétat i několik týdnů. Květy bývají nejčastěji plné, ale v nabídce zahradnictví najdete i kultivary s květy jednoduchými, v barvách od bílé, světle růžové, přes nachovou po červenou nebo třeba i žlutou barvu.

Půdokryvné růže omezí výskyt plevelů na záhonech

Kobercové růže se prodávají jako mladé rostliny v malých květináčích a jen málokoho by napadlo, jak se tyto růže zvládnou během krátké doby jedné sezony rozrůst. Mladé rostliny se vysazují na odplevelené záhony na vzdálenost asi 50 cm od sebe. Jejich trnité výhony později běžně dosáhnou délky 1,5-2 m. Rostliny se bohatě větví a rychle tak zcela pokryjí dost velikou plochu. Růže vytvářejí husté porosty a zabraňují tak plevelům v pronikání na záhony. Pokud chcete tuto jejich vlastnost ještě více podpořit, pak můžete kolem vysazených růžiček rozložit vrstvu mulče z kůry. V žádném případě se však k růžím nehodí geotextílie, protože pod ní dochází ke zhutňování půdy a růže dávají přednost půdě kypré a provzdušněné.

Kde pěstovat půdokryvné růže 

Kobercové růže se často vysazují na svažité terény, protože je zpevňují a zabraňují i sesuvům půdy. Pěstují se i na kamenných zídkách, ze kterých výhony padají v bohatých kaskádách.

Kobercové růže však můžete pěstovat i jako pnoucí. Stačí, když nový výhon, který roste nejprve vzpřímeně, včas přichytíte k oblouku nebo dřevěnému žebříku.

Jak pěstovat půdokryvné růže

Tyto růže nemají žádné zvláštní nároky na půdu, vysaďte je tak do běžné zahradní zeminy, na plné slunce nebo i do mírného polostínu a jednou ročně, na jaře, jim dopřejte hnojivo.

Kobercové růže nevyžadují střih, ale protože se rychle rozrůstají, bude korekce jejich délky časem nutná. Také pokud se přeci jen v záhonu plném neproniknutelných pichlavých výhonů usadí plevel, bude nutné na podzim růže ostříhat, abyste se k plevelům byli vůbec schopni bez poškrábaných rukou dostat. Nemusíte se bát, na jaře se růže opět s plnou silou pustí do růstu a po střihu nebude za pár týdnů ani památky.

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/pudopokryvne-ruze-zahrada-plna-barev/https://www.nejkrasnejsi-ruze.cz/ruze/pudopokryvne; https://living.iprima.cz/pudopokryvne-ruze-kvetou-neunavne-od-jara-do-podzimu-na-zahony-nepusti-zadny-plevel-107623

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada