Listy, květy i celkový růst pokojových rostlin jsou často výmluvnější než všechna slova. Správně pěstovaná rostlina působí svěže, podle konkrétního druhu vykazuje odpovídající růst, barvu olistění, hojnost a četnost kvetení... Pokud ale chřadne, projeví se to na vzhledu rostliny. A pak už stačí postupovat podle našeho návodu nejčastějších příznaků a příčin.
Listy rostlin náhle vadnou a bezvládně visí
- Důvod: půda zcela vyschla. Kořeny už nemohou nasát žádnou vláhu a listy všechnu dostupnou vlhkost odpařily.
- Opatření: rostlinu ihned zalijte nebo na chvíli ponořte do kbelíku s vodou.
Listy pokojových rostlin od špiček hnědnou
- Důvod: příčiny mohou být dvě. První je sice pravidelná, ale nedostatečná zálivka. Půda je po zalití na povrchu mokrá, ale kořenový bal je suchý. Stejně se však může projevovat i nadměrná zálivka, která časem mění pH půdy na zásadité (kvůli vápenným solím obsaženým ve vodě).
- Opatření: při nedostatečné zálivce rostlinu ponořte do kbelíku s vodou a následně ji zalévejte méně často, ale vydatně. Při změně půdního pH rostlinu ihned přesaďte do čerstvé zeminy a zalévejte méně.
Co dělat, když fíkus drobnolistý opadává
Listy pokojovek v zimě černají a opadávají
- Důvod: symptomy odpovídají nachlazení rostliny a také přílišné zálivce při nízké teplotě vzduchu.
- Opatření: v prvním případě odstraňte důvod nachlazení, rostlinu např. přemístěte z průvanu na chráněné místo. Ve druhém případě omezte zavlažování – čím nižší teplota, tím méně vody rostlina spotřebuje.
Všechny listy na rostlině náhle opadají
- Důvod: nejčastěji to bývá přelití rostliny. Zamokřená půda tzv. “kysne”, i když ve skutečnosti se její pH mění opačným směrem – stává se zásaditější.
- Opatření: pomůže jedině okamžité přesazení do čerstvé půdy.
Listy blednou, na okrajích hnědnou, opadávají
- Důvod: příliš mnoho světla nebo přímého slunce. Dochází k tomu zvláště na jaře, kdy po tmavých zimních dnech nejsou rostliny přivyklé na jarní slunce.
- Opatření: stínomilné druhy přesuňte na méně exponované místo. Ostatní rostliny na jarní slunce postupně přivykejte.
Rostlina roste pomalu a nové listy jsou menší
- Důvod: půda je už zcela bez živin a většinou i maximálně prokořeněná.
- Opatření: rostlinu z květináče vyklopte a při nadměrném prokořenění je přesaďte do větší nádoby. Půdu každopádně vyměňte za novou a rostlinu pravidelně přihnojujte.
Co dělat, když se toulitce nechce kvést?
Pokojovka tvoří dlouhé světlé, neduživé výhony
- Důvod: nedostatek světla, ke kterému dochází hlavně v zimních měsících.
- Opatření: rostlinu buď přeneste na světlejší místo, nebo jí snižte teplotu (přeneste ji na chodbu) a omezte zálivku, čímž dočasně zpomalíte její růst.
Rostlina má krásné listy, ale nekvete
- Důvod: příčinou může být nedostatečné stáří rostliny (je příliš mladá) nebo přehnojení dusíkem.
- Opatření: v prvním případě dopřejte rostlině čas, ve druhém vyměňte dusíkaté hnojivo za hnojivo s fosforem, který podporuje tvorbu květů.
Pokojové bonsaje: výběr pro začátečníky
Poupata se nerozvíjejí a předčasně opadávají
- Důvod: příliš suchý vzduch nebo příliš nízká teplota v místnosti. Příčinou může být i náhlá změna teplot při přenosu rostliny z obchodu domů.
- Opatření: přeneste rostlinu na vhodnější místo, nebo zvyšte vlhkost či teplotu vzduchu. V zimě kupované rostliny balte do několika papírů a přenos zkraťte na minimum.
Bílé mapy na květináči, na půdě rezavé hrudky
- Důvod: příliš zásaditá půda, která vzniká přelitím a zavlažováním příliš tvrdou vodou.
- Opatření: rostlinu přesaďte do čerstvé půdy, zavlažujte méně vydatně a měkkou dešťovou vodou, příp. odstátou nebo převařenou. Možností je i částečné okyselení vody. Do nádoby s vodou přidejte hrst rašeliny a po několika dnech vodu slijte. Kyseliny v rašelině na sebe navážou vápenné soli, vodu tím změkčí a trochu okyselí.
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada