Čas na přesazení můrovce (Phalaenopsis) do čerstvého substrátu nastává ve chvíli, kdy jeho kořeny začnou růst z nádoby ven. Vše, co k tomu budete potřebovat, jsou nůžky, substrát pro orchideje a také rozprašovač s vodou nebo vlhký hadřík na čištění listů.
Kořeny orchideje zkontrolujte a zkraťte
Nejprve rostlinu vyjměte z keramické nádoby. Vnitřní plastový květináč několikrát opatrně ze všech stran stlačte, kořenový bal pak půjde dobře vyjmout. Praktické je rostlinu den předem zalít, aby byly kořeny ohebné a lépe se uvolnily. Pokud by bal držel příliš pevně, nezbylo by než květináč naříznout. Nyní prsty odstraňte z kořenů starý substrát a uschlé kořeny. Ty poznáte podle žlutohnědého zbarvení. Ustřihněte je nůžkami, stejně jako kořeny se známkami hniloby. Živé stříbřitě zelené kořeny by měly zůstat netknuté. Pouze ty, které jsou příliš dlouhé nebo polámané, trochu zkraťte.
K výsadbě použijte substrát pro orchideje
Prázdný květináč vyčistěte a vyzkoušejte, jestli se do něj rostlina po zkrácení kořenů vejde. K zasypání kořenů si připravte substrát určený pro orchideje, který se skládá převážně z piniové kůry. Má vzdušnou strukturu, takže v ní citlivé kořeny orchideje nebudou zahnívat. Dno květináče pokryjte tenkou vrstvou substrátu, opatrně stočte kořeny do nádoby a shora substrát doplňte, a to až k místu, odkud vyrůstají listy. Aby se substrát v nádobě dobře rozmístil, trochu rostlinou zatřeste a květináčem několikrát klepněte o desku stolu. Mezi kořeny by neměly být žádné větší dutiny.
Co dělat s orchidejí, které uhnívají listy
Postarejte se i o stonky a listy orchideje
Odkvetlé květní stvoly odstřihněte nad třetím očkem. S trochou štěstí se na nich vytvoří nový kvetoucí boční výhon. Přispět by k tomu měla i výměna vyčerpaného substrátu za čerstvý. Plastovými sponkami (klipy) jemně květní stonky přichyťte k opoře – porostou pak pěkně rovně a do výšky.
Vlhkým hadříkem opatrně otřete z listů prach a nečistoty. Se zálivkou čerstvě přesazených pokojových orchidejí ještě několik dní počkejte a nehnojte je dřív než za dva týdny. Plastový květináč na závěr vložte zpět do keramické nádoby. Ideální je taková, která se směrem dolů zužuje a na vnitřní straně má po obvodu výstupek, takže vnitřní květináč zůstane umístěný nade dnem nádoby. Kořeny (citlivé na zamokření) tak nebudou ponořeny v přebytečné zálivkové vodě.
Jak letnit a množit orchidej Dendrobium nobile
Běžná péče o můrovce
Přesazení byste orchidejím měli dopřát asi jednou za tři roky. Zalévat je nutné jednou za týden, v zimě jednou za dva týdny. Teče-li vám z vodovodu tvrdá voda, je nejlepší použít dešťovou vodu; nechte ji odstát, aby se ohřála na pokojovou teplotu. Rostliny ponořte do lázně až po horní okraj květináče a od března do října lze závlahu kombinovat s hnojením ve dvoutýdenním intervalu.