Jak se o prvosenku starat doma i venku

Prvosenky jsou také známé jako petrklíče, byliny sv. Petra, primulky, housátka apod. Už tato lidová tvořivost naznačuje, jak jsou prvosenky oblíbené. Prvosenka navíc neexistuje jen jedna, některé zdroje uvádějí i více než 500 druhů (a k tomu připočtěte množství odrůd). Zatímco však původní druhy se vyznačují květy jednoduchými a střídmějším zbarvením, šlechtěné mohou mít zvlněné okraje, často jsou plnokvěté a září mnoha barvami.

Propásli jste výsadbu cibulovin? Nevadí

Fotogalerie

Jak pěstovat prvosenky v bytě

Pro pěstování v bytě vybírejte v obchodech takové prvosenky, které ještě nejsou plně rozkvetlé. Vyhovují jim nižší teploty (15–20 °C) a ke zdárnému růstu potřebují i dostatek světla. Ideální jsou proto chodby, verandy apod. Prvosenky v květináči je nutné zalévat pravidelně. Ale pozor, mají sice rády vlhkou půdu, ale ne přemokřenou. Zvažte také, jestli rostliny po přenesení z obchodu nepřesadíte do kvalitní půdy. Substráty, v nichž se prvosenky prodávají, nezadržují příliš vodu, snadno se zasolují a jsou chudé na živiny. Myslete proto na přihnojování.

Jak zalévat rostliny v nádobách

Péče o prvosenky vysazené do zahrady

Odkvetlé květy, případně stonky prvosenek pravidelně odstraňujte, jen tak budou vytvářet další. Při vhodné teplotě dokážou prvosenky kvést v květináči až pět týdnů. Odkvetlé rostliny přesaďte během teplého dne do zahrady. Dobře porostou na polostinném místě nebo osluněném, ale s dostatkem vláhy. Nejčastěji se vysazují do trvalkových záhonů, na skalky, ale i k vodě nebo jako obruba cest. První rok po výsadbě nezapomeňte na zimní zakrytí rostlin.

Jak rychlit cibuloviny v nakličovací váze

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada