Pokojovky v zimě trpí: Dopřejte jim proto péči, kterou potřebují. Nejdůležitější pravidlo se týká zálivky

Jak se v zimě starat o pokojové rostliny?

Zhruba od října do března jsou pokojové rostliny v období vegetačního klidu. Nerostou, nebo jen velmi málo, stahují se do sebe a čekají, až bude víc tepla a světla. Jejich jedinou touhou je toto období ve zdraví přečkat.

Pokojovky jsou tajnou fintou interiérových designérů, většina lidí ale netuší, jak s nimi pracovat

www.nkz.cz

Jak připravit pokojovky na zimu?

Spousta lidí pokojovky od května do září letní, rostlinám se to většinou hodně líbí, ale návrat do interiéru pro ně může být o to víc stresující. Na podzim je naposledy pohnojte (to se netýká pokojovek, které v zimě kvetou, ty naopak živiny budou potřebovat), ale s výživou to už nepřehánějte. Hnojivo má pomoci rostlině přečkat náročnou zimu, ne ji podnítit k bujnému růstu.

V zimě je v interiéru také výrazně méně světla. To je hendikep, který pokojovky trápí ze všeho nejvíc. Přestěhujte je proto na co nejsvětlejší parapet v bytě, většinou jde o jižní nebo západní okna. Větší nádobové rostliny, které se na parapet nevejdou, přestěhujte ke světlu co nejblíž, ale dejte si pozor na stín. Paradoxně těsně pod oknem je světla méně než cca metr od něj.

Jak si doma vyrobit hnojivo: Proměňte 4 běžné suroviny v poklady plné živin pro pokojovky

www.nkz.cz

Pokojovky v zimě trápí suchý vzduch

Ústřední topení na maximum, kamna nebo krby v denním provozu a omezené možnosti větrání snižují v interiéru vlhkost. Kaktusům a jiným suchomilným rostlinám je to upřímně jedno, naopak takové podmínky vítaj í, většině pokojovek se však v takovém prostředí nelíbí. Pokud nemáte možnost doma pravidelně zapínat zvlhčovač vzduchu, rostliny roste. Stačí k tomu obyčejný rozp rašovač a uvidíte, jak jim taková kúra jednou za pár dní prospěje.

Topení a omezené větrání také zvyšuje prašnost v interiéru. Prach pak ulpívá na listech rostlin a ty nemohou fungovat tak, jak potřebují. Ulevte jim jednou za čas tím, že otřete listy navlhčeným hadříkem. V jiném ročním období byste je mohli rovnou osprchovat (to jim dopřejte hned na jaře), ale teď v zimě byste zbytečně riskovali přemokření.

Jak pečovat o bromélie, jak často kvete a co dělat po odkvětu

www.nkz.cz

Jak často v zimě pokojovky zalévat?

Právě proto, že interiérové rostliny v zimě tak trochu hibernují, jsou méně žíznivé a nepotřebují takovou zálivku jako na jaře a v létě. Většinou, až na výjimky, touží zhruba po polovině vody. Ani byste nevěřili, kolik lidí právě přes zimu své pokojovky utopí.

Jestli si nejste jisti, kdy je správný čas kterou rostlinu zalít, použijte své ruce. Zapíchněte prst do substrátu, zhruba do hloubky 1 cm. Je suchý? Pak je čas rostlinu zalít. Vždy zalévejte buď do podmisky a po hodině z ní vodu vylijte nebo přímo na substrát, po celé jeho ploše. Vždy raději méně než více.

Na pokojovkách si v zimě rádi smlsnou škůdci

Zatímco pokojovky v zimě stagnují, škůdci toto období milují. Na návštěvu je rozhodně pozvete, když budete rostliny trvale přelévat, proto je omezení zálivky opravdu důležité. Pokud už k napadení škůdci dojde, je potřeba jednat velmi rychle, abyste zamezili jejich množení a šíření na další pokojovky.

Rostliny pravidelně a pečlivě prohlížejte a pro usnadnění práce k nim zavěste nebo zapíchejte žluté lepové pásky. Škůdci se na nich většinou snadno přichytí a vy budete vědět, s kým máte tu čest.

O autorce: Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada