Předně si ujasněme, co to okrasný záhon je. Jedná se o společenství rostlin (a v tuhle chvíli je jedno, jestli letniček, dvouletek nebo trvalek), který by měl působit určitým estetickým dojmem, poskytovat vůni, pyl či nektar opylujícímu hmyzu... To už záleží na vašich požadavcích. Klíčové je, že toto společenstvo bylo vytvořeno uměle. Je tedy nepůvodní a bude pro své udržení vyžadovat určitou péči. S tou je nutné počítat. Její míru můžete ale ovlivnit, a to výběrem těch správných rostlin.
Co byste od okrasné výsadby měli chtít
Všechny rostliny by samozřejmě měly být vybrané podle podmínek vaší zahrady, tzn. lokality, její nadmořské výšky, srážkových podmínek, podle půdy, dostupné vláhy, oslunění daného místa... To je všeobecně známé. Co už tak známé ale není, je způsob sesazení vybraných rostlin tak, aby působily žádaným dojmem. K tomu je potřeba nejen určité znalosti, ale i zkušenosti a do určité míry i cit pro estetično. Výsledná kombinace rostlin by totiž měla vytvářet takový obraz, který nejenže bude na daném místě prosperovat (bude funkční) a bude co nejméně náročný na práci (bude soběstačný), ale zároveň bude pěkný na pohled, bude vás těšit a proměňovat se v průběhu roku i dalších let (bude stále přitažlivý).
Jak pěkné, funkční a soběstačné výsadby dosáhnout
Cíl je tedy jasný. Než přistoupíme k tomu, jak ho dosáhnout, řekněme si, co určitě nedělat. Nesnažte se svoji zahradu výsadbou měnit v něco, co není. Je to jednoduché – nenuťte ji a netlačte do pěnišníků na vápenité půdě a slunci. Mějte ji rádi a výsadbu ji přizpůsobte, ne opačně.
Podmínky zahrady by měly odpovídat všem vybraným rostlinám, jen tak se jim u vás bude dařit (už jsme uvedli výše). Při výběru myslete i na budoucnost, resp. rozměry vybíraných rodů, druhů a odrůd za pár let, a to s ohledem na charakter a velikost vaší zahrady. Zohlednit je třeba i schopnost adaptace a konkurence – vaší metou je zapojený porost. Faktem je, že méně druhů zjednodušuje péči a pokryvnost porostu. Nejde tedy o náhodné společenství, ale pečlivě vybírané. V opačném případě si koledujete o další finanční i časové náklady.
Jak rostliny na okrasném záhonu poskládat
Váš vysněný květinový záhon by tedy měl být životaschopný, konkurence schopný a maximálně zapojený. Jen tak mezi sebe rostliny nepustí plevel, který by vyžadoval váš zásah. A tím se dostáváme ke skladbě výsadby.
Začněme s pokryvem půdy. Ten zajistí plazivé, půdopokryvné nebo nízké trvalky, které se obvykle šíří výběžky a chrání záhon před nálety plevelů. Vyšší patro by měly obsadit rostliny, které dodají záhonu strukturu a pokvetou déle než týden. Tím záhon “podrží” v době, když na něm nebude nic jiného kvést. Další skupinou rostlin jsou dominanty, které by měly přitáhnout pozornost – jsou pestré, zajímavé, rozměrově odlišné, zkrátka efektní. Tím že okolní výsadbu přerostou vytvoří další patro výsadby. Poslední kategorií rostlin, které by měla výsadba zahrnovat, jsou tzv. efemerní druhy. Ty mají sice krátký životní cyklus, ale pokryjí záhon v době, kdy vše ostatní po zimě teprve raší.