Květy růží v zahradě i ve váze
Růže každoročně vyrostou o pořádný kus a kvetou na nových výhonech. Pro tento výkon potřebují dvakrát do roka dostatečný přísun živin. Není to však jediná podmínka. Bohatství květů totiž bude jen poloviční bez pravidelného řezu. Jeho součástí je každoroční jarní řez, který by měl u všech skupin růží proběhnout vždy na počátku období květu zlatice.
Dále pak je u vícekrát kvetoucích odrůd důležité pravidelné pročišťování: odkvetlé květy se odstraňují zejména proto, aby rostlina i nadále investovala energii do nových květů, a ne do tvorby semen. Co z toho plyne? Například to, že řez květů do vázy rostlinám vůbec nevadí.
Při chloróze z nedostatku železa zůstanou na listech zelené jen hlavní a vedlejší žilky.
Kdy a jak správně hnojit růže
Hnojivo potřebují růže ve správném složení. Ideální jsou speciální přípravky pro růže, vynikající jsou také rohové piliny nebo moučka. Důležité je správné načasování: živiny by měly být růžím k dispozici od poloviny března (tedy od doby, kdy začnou rašit). Druhou dávku živin potřebují v červnu, ke konci prvního období kvetení. Později než začátkem července by se však v žádném případě hnojit nemělo, aby výhony před začátkem zimy stihly vyzrát.
Kromě hnojiv můžete aplikovat přípravky pro vylepšení půdy a mykorhizní houby. Důležitá je také správná péče o půdu. Udržujte prostor kolem růží bez plevelů, pravidelně půdu kypřete a nenechte na ní ležet opadané listy. Dejte však pozor, abyste nepoškodili kořeny.
Existuje řada nůžek na čištění růží: jsou malé a mají krátké břity, takže s nimi pracuje dobře i uvnitř keře.
Jak vzdorovat trnům růží
K čemu má růže vlastně trny? Slouží jí k zachycení na opoře, ale hlavně jako obrana proti býložravcům. Ohrožují však i ty, kdo se o růži chtějí postarat – a poškrábané ruce nejsou nic příjemného. K ochraně rukou a paží se osvědčily rukavice s delšími rukávy; při práci ve velkém keři mohou dosahovat až k loktům.
A co s vyřezanými větvemi? Zbytky po jarním řezu nedávejte do kompostu, ale pokud to jde, hned je spalte. Zabráníte tak šíření houbových chorob. A pokud najdete planý výhon, který vyrůstá z kořenů, zkuste ho raději vytrhnout než stříhat. Vytrhnutím se spolehlivěji odstraní celý výhon.
Při pěstování růží u zdi počítejte s dešťovým stínem a vysazujte rostliny min. 45 cm od její paty.
Opora pro popínavé růže
Popínavé růže nemají zvláštní orgány k přichycení, na opoře se udržují trny nebo výhony. Může se však stát, že bohatě kvetoucí rostlina značně nabyde na váze, a pokud ji zatíží déšť nebo zafouká vítr, spadne. Vyplatí se tomu předejít a včas růže přivázat.
Abyste neporanili nebo nezaškrtili výhony, můžete použít měkce obalený drát: je dost pevný, ale neřeže. Růže, stejně jako dřeviny, přivazujte „osmičkovým“ úvazkem. Pevně ukotvena musí být i opora pro růže. Je-li u zdi, měl by za ní být aspoň 10 cm široký prostor: tak bude kolem růže proudit vzduch a rostlina bude rychleji osychat.