Jak správně použít okrasné trávy a co k nim vysadit

Konec léta bez žloutnoucích a šumících trav by byl jaksi ošizený. Jakmile se totiž jejich květenství vybarví do žlutých a hnědých odstínů, už ani nevadí, že se léto zvolna mění v podzim. Jen se to s nimi musí umět.

Podle čeho nejlépe vybírat okrasné trávy

Fotogalerie

Květenství okrasných trav v protisvětle 

Zajímavých efektů a barev ovšem dosáhnete jen tehdy, když okrasné trávy správně použijete. Třtinu chloupkatou (Calamagrostis brachytricha), metlici (Deschampsia) a proso (Panicum) zasaďte tak, aby jimi prosvítaly sluneční paprsky a jemně tvarované laty vynikly v protisvětle. Totéž platí pro vzrůstnější druhy, jako je kavyl obrovský (Stipa gigantea) a bezkolenec rákosovitý (Molinia arundinacea) s převislými, až dva metry dlouhými stébly, která ční nápadně vysoko nad listy. A zatímco kvetení okrasných trav většinou postupně slábne, je potřeba zohlednit, že zelené odstíny listů se často mění v zářivě červené nebo zlatožluté – první u prosa prutnatého (Panicum virgatum), potom třeba u bezkolence.

Kdy a jak správně vysadit okrasné trávy

Trávy a vhodné doprovodné rostliny 

Důvodem trvající obliby okrasných trav jsou rozmanité možnosti jejich využití. Přirozeně působí třeba v kombinaci s pozdně kvetoucími trvalkami, například třapatkovkami, rozchodníkovci a hvězdnicemi. Pokud okrasné trávy, jako ozdobnici (Miscanthus) nebo šedovous (Spodiopogon), vysadíte ve větším počtu, získá osázení moderní ráz. 

Při výběru doprovodných rostlin mějte na paměti rovněž přirozené stanovištní nároky jednotlivých druhů. K třtině a ovsíři (Helictotrichon) se tak hodí trvalky, kterým vyhovují suché propustné půdy na slunných stanovištích, jakými jsou například mavuň, plesnivka a svíčkovec. Rákosovka (Hakonechloa) naproti tomu uvítá méně slunce a víc vláhy. Společně s bohyškami, dlužichami a jarmankami tedy obohatí polostinná zahradní zákoutí.

Jak dělit okrasné trávy a pečovat o ně

Podzimní výsadba jen pro některé trávy 

Trávy, které kvetou na podzim, je nejlepší sázet na jaře. To platí především pro široký sortiment dochanů (Pennisetum). Koncem vegetační sezony už jejich kořeny nerostou, a proto jsou rostliny mimořádně citlivé na zimní vlhkost. Jinak je tomu u různých druhů kostřav (Festuca) a ostřic (Carex), které dobře zakořeňují i při nižších teplotách, a dají se proto dobře dělit a přesazovat i na podzim. 

Mechové stěny dodají interiéru kousek přírody

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada