Co je to vlastně vertikutace? „Vertikutací se rozumí vertikální sečení, tedy naříznutí travního drnu za účelem odstranění travní plsti, plevele a mechu, a vytvoření prostoru pro nová, zdravá a silná travní stébla. Po provedení vertikutace se do zatravněné plochy rovněž zlepší přívod vody a přísun hnojiva,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Jak vybrat vertikutátor?
Jaký vertikutátor se hodí pro váš trávník, závisí především na velikosti zatravněné plochy. Vertikutátory se dělí na ruční, elektrické a benzinové.
Ruční vertikutátor
Manuální provzdušnění je vhodné na malou zahradu nebo obtížně přístupnou plochu. Při práci s tímto nářadím ale musíte pro dosažení dobrého výsledku zapojit trochu fyzické síly.
Elektrický vertikutátor
Na travní plochu do 100 m2 stačí elektrický vertikutátor. Je nenáročný na údržbu a můžete ho kdykoli snadno uskladnit v garáži. „Nože příliš lehkých vertikutátorů se ale u mimořádně tvrdých půd nezaříznou dostatečně hluboko do travního drnu. V takových případech položte na vertikutátor malý pytel s pískem nebo balík květinového substrátu,“ radí David Benda.
Benzinový vertikutátor
Máte-li trávník o rozloze více než 400 m2, je pro vás vhodný benzinový vertikutátor. „Tyto zahradní stroje si hravě poradí se suchými, tvrdými půdami a při práci vám nebude překážet elektrický kabel,“ popisuje David Benda. Na druhou stranu budete muset vynaložit více času na údržbu stroje. Benzinový pohon je navíc hlasitější a uvolňuje do vzduchu zplodiny.
Benzinový vertikutátor se uplatní na větších trávnících. Odstraněnou travní plsť a mech zkompostujte.
Foto: Hornbach
„Stroje, jako je vertikutátor, které nepotřebujete každý den, ale jen párkrát za sezonu, si však nemusíte kupovat. U nás v Hornbachu vám je zapůjčíme,“ doporučuje David Benda.
Jak vertikutátory fungují
Princip vertikutátoru je jednoduchý. Osa stroje, na níž jsou namontované ocelové nože či ostré kotouče, je poháněna motorem. Jakmile se osa uvede do pohybu, začnou se nože nebo kotouče zařezávat několik milimetrů kolmo do země. Hloubku řezu lze nastavit buď nastavením výšky pojezdových kol, nebo polohy osy. Materiál odstraněný vertikutací, tzn. mech nebo odumřelá tráva, je vyhazovaný za stroj nebo do záchytného koše.
Holých míst po vertikutaci se nelekejte a dosijte je osivem určeným pro dosev.
Foto: Hornbach
Vertikutace trávníku krok za krokem
„Vertikutaci provádějte pouze na suchém trávníku, a to na jaře a na podzim. Na čerstvě založený trávník ale s vertikutátorem nevyjíždějte, mohl by ho poškodit. S první vertikutací počkejte 2–3 roky,“ říká David Benda z Hornbachu.
Při vertikutaci postupujte následovně:
- Posečte trávník na výšku 2–4 cm.
- Kola nebo nože vertikutátoru nastavte tak, aby stroj nařízl travní drn do hloubky asi 3 mm.
- Po trávníku jezděte rovnoměrně rychlým tempem.
- Máte-li trávník v dobrém stavu, stačí provést vertikutaci v jednom směru. Při následující vertikutaci, např. na podzim, se doporučuje vertikutovat kolmo na předchozí (jarní) směr. Pokud máte ale trávník zanedbaný, proveďte vertikutaci rovnou v podélném a pak ještě jednou v příčném směru.
- Může se stát, že po provedení vertikutace zůstanou na ploše holá místa. Nevadí, vezměte travní osivo a trávník dosijte.
- Při teplém a suchém počasí je dobré trávník po vertikutaci zavlažit. Zajistěte mu také vydatný přísun živin a po dokončení procedury dopřejte trávníku několik týdnů na regeneraci.
- Materiál, který se při vertikutace na trávníku nahromadil, odstraňte a zkompostujte.
Provzdušňovací hrábě mají z jedné strany hroty k provzdušnění, příp. nože k rozřezání drnu, a z druhé klasické prsty ke shrabování.
Foto: Hornbach
Jak trávník dobře provzdušnit
Po provedení vertikutace je dalším krokem provzdušnění. Travnímu porostu se totiž daří lépe, pokud má vzduch přístup i k jeho kořenům. Zatěžováním se ale půda na zahradě neustále utužuje až po čase zhutní. Do půdy se pak dostává pouze malé množství vzduchu, kvůli čemuž mají kořeny trav problémy s růstem. Nežádoucím projevem je i hromadění dešťové vody v trávě. Mechům a řasám se v takovém prostředí daří, občas tedy zahradu provzdušněte.
Odborníci nazývají provzdušňovací proces aerifikací. Trávník můžete provzdušňovat celý rok, a to pomocí speciálních provzdušňovacích vidlí nebo pomocí motorizovaného trávníkového provzdušňovače. Při obou způsobech se do půdy vtlačují duté hroty umístěné na válci a takto odebraná zemina se pak odstraňuje.