Jaký typ živého plotu si pořídit

Živý plot značně ovlivňuje vzhled zahrady. Funguje jako pohledová clona, člení prostor a vytváří pro rostliny neutrální pozadí. Zároveň čelí větru, hluku a prachu z ulice i zvědavým pohledům zvenčí. 

Volně rostoucí nebo stříhané živé ploty

Při volbě živého plotu je třeba se rozhodnout mezi volně rostoucím a stříhaným. První zmíněný může být jednodruhový, ale i kombinovaný z několika dřevin různých tvarů a velikostí. Vzhled takového plotu se během sezony mění a poskytuje zázemí mnoha živočichům. Volně rostoucí plot bývá obvykle široký, a hodí se proto do větších zahrad. Poté, co se rozroste, vyžaduje minimální údržbu.

Živý plot z habru
Info ikona

I stříhaný habrový plot má své kouzlo. Listy habru obecného navíc na zimu neopadávají. Zhnědnou, ale zůstavají na dřevinách přes zimu. Opadají až na jaře s nástupem nových listů.

Druhý typem je pravidelně stříhaný plot. V porovnání s předchozím je náročnější na údržbu, a zatímco ve volně rostoucím bývají vysazeny jen opadavé a neopadavé listnaté dřeviny, ve stříhaném mohou figurovat i jehličnany. Průhlednost či neprůhlednost plotu je mimochodem jedním z kritérií při výběru dřevin – stálezelené zajistí trvalé soukromí, opadavé sezonní proměnlivost. 

Nákup dřevin do živého plotu

Dřeviny do živého plotu nakupujte vždy v ověřeném zahradnictví. Nejčastěji se prodávají v plastových kontejnerech, v době podzimní, příp. jarní výsadby však bývají k dostání i levnější prostokořenné výpěstky. Sadba by každopádně měla vypadat zdravě, tzn. že by neměla mít zaschlé kořeny, větve ani pupeny.

Dřeviny v nádobách by měly být dobře zakořeněné – neměly by jít snadno vyjmout z kontejnerů a kořeny by měly prorůstat odtokovými otvory ven. V opačném případě, kdy jde dřeviny lehce vyjmout a kořeny jsou krátké a bez vlášení, rostliny nekupujte. Nejspíš by nepřežily zimu. 

S nákupem souvisí i množství sazenic. To se odvíjí od typu plotu, jeho výšky, konkrétní dřeviny a vhodného rozestupu rostlin. Například pro výsadbu habrů s konečnou výškou plotu jeden metr je nutné počítat se třemi sazenicemi na každý metr. 

Uskladnění kontejnerované a prostokořenné sadby

Kontejnerovanou sadbu není nutné na rozdíl od prostokořenných rostlin vysazovat okamžitě. I dřeviny s volnými kořeny je ale možné dočasně uskladnit. Při výsadbě do druhého dne stačí kořeny sazenic ponořit do nádoby s vodou. Při delším odkladu výsadby založte stromky či keře do výsadbové jámy, zahrňte je půdou a zalijte. Jinak zajdou.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada