Za základ známých zahradních odrůd japonských sasanek (někdy také sasankovek) jsou považovány sasanka hupehenská (Anemone hupehensis) a sasanka plstnatá (A. tomentosa). Protože se snadno kříží, převažují v sortimentu hybridy, jež je obtížné správně botanicky zařadit. Naštěstí mají podobné nároky na stanoviště i na pěstování, takže s nimi lze v záhonu nakládat stejně, bez ohledu na jméno.
V jakých podmínkách pěstovat sasanky
Předchůdci japonských sasanek pocházejí ze světlých asijských lesů. Rostlinám proto vyhovuje polostinné nebo stinné, ovšem hodně prosvětlené místo, a spíše kyselá a vlhká půda s dostatkem humusu, nejlépe s listovkou. Pokud se chcete odchýlit od klasického polostinného stanoviště, můžete je vysadit i na slunce, musíte však udržovat půdu dostatečně vlhkou. Při nedostatku vláhy za suchého počasí rostliny vadnou a nekvetou.
I když jsou sasanky odolné a nenáročné, potřebují čas k zakořenění a měly by se pro jistotu sázet na jaře. Když pak pořádně zakoření, patří k dlouhověkým trvalkám, které vám budou dělat radost po mnoho let. Na podzim je vhodné trsy rostlin namulčovat spadaným listím a nechat ho přes zimu zetlít. Za holomrazů je nutná zimní přikrývka.
Kam vysadit japonské sasanky a s čím
Jako sólistky se japonské sasanky nejlépe uplatní před klidným pozadím, například před živým plotem nebo vysokými trávami, ale i tmavou kulisou z kapradin, pěnišníků nebo jalovců. Jsou však mnohostranně využitelné a dobře se vyjímají i jako partneři ve smíšeném záhonu s dalšími podzimními trvalkami, jako je ploštičník nebo oměj.
Na mírně stinných místech s nimi hezky ladí rostliny ozdobné listem, jako jsou bohyšky nebo různé formy dlužichy. Na slunných stanovištích se jako společníci nabízejí krvavec nebo sporýš argentinský, jejichž květy se objevují ve stejné výšce jako květy sasanek.
Jak snadno množit japonské sasanky
Japonské sasanky si můžete snadno namnožit z kořenových řízků. Pro získání potomstva rostlinu po odkvětu vyjměte z půdy a oddělte silné kořeny. Nožem odřízněte 5–7 cm dlouhé kousky. Dbejte na to, abyste kořen při horním konci uřízli rovně a při spodním šikmo. Kořenové řízky později zakoření jen při správné orientaci. Naplňte květináče výsevním substrátem, zatlačte do nich po jednom řízku do výšky povrchu půdy a udržujte substrát vlhký. Květináče postavte na světlé místo, kde nebudou vystaveny mrazu.
Byt ve skandinávském stylu je ideální pro rodinný život. Přesvědčte se